Eмисия новини
от 01.00 часа
Koprivshtica, Ura

145 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

Përvjetori i shpërthimit të Kryengritjes së Prillit po shënohet me ngjarje të ndryshme në të gjithë vendin. Kryengritja u shpall para kohe më 20 prill 1876 në qytetin Koprivshtica. 145 vjet më vonë, në sheshin historik të këtij qyteti të vjetër të..

20.04.21 11:49 |

Projekti për Bullgarinë e Madhe – një ëndërr bujare por e parealizuar

Kryengritja e Prillit e cila shpërtheu më 20 prill (2 maj sipas stilit të ri) të vitit 1876 tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare mbi kauzën bullgare – Çlirimin nga pushteti pesëshekullor osman. Mizoria me të cilën ajo u shua bëri që Fuqitë e Mëdha..

20.04.21 10:58 |

Kënde për historinë bullgare do të ketë në 7 shkolla moldaviane

Dashuria, patriotizmi dhe krenaria për të përcaktuar veten si bullgarë janë karakteristike për bashkatdhetarët tanë në të gjithë botën. Është tepër prekëse kur dëgjosh sesi u dridhet zëri i tyre kur flasin për Nënën Bullgari. Me një ngazëllim të..

08.03.21 07:15 |
Basorelievi me Vojvoden Sirma dhe çetën e saj, një pjesë prej skulptorëve me luanë në Shkup

Gratë bullgare në luftërat për çlirim kombëtar

Të panumërt janë heronjtë të cilët kanë dhënë jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. Mes tyre nuk janë të pakta dhe bullgaret - heroina, të cilat jo vetëm se kanë ndihmuar baballarët, burrat, vëllezërit dhe djemtë e tyre gjatë kohës së luftërave, por kanë..

03.03.21 07:05 |

Prof. Andrej Pantev: Ideja për rimëkëmbjen e shtetit bullgar është shfaqja e patriotizmit të vërtetë

Më 3 mars të vitit 1878 Bullgaria u rimëkëmb si shtet në hartën politike evropiane. U realizua ëndrra për Çlirimin e vendit gjë për të cilën luftuan   dhe sakrifikuan jetën e tyre mijëra letrarë, arsimtarë dhe revolucionarë bullgarë...

03.03.21 06:25 |
Tempulli

800 mijë euro për meremetim urgjent të Tempullit Monument në qytetin Shipka

Qeveria lëshon më se 800 mijë euro për meremetimin urgjent të tempullit monument manastir “Lindja e Krishtit” në qytetin Shipka . Në facebook kryeministri Bojko Borisov tha, se mjetet janë kryesisht për kambanat. Kambana më e madhe e tempullit..

26.08.20 15:16 |
Maja Shipka

Nuk do të kremtojmë përvjetorin e 143 të Epopesë së Shipkës

Festimi kombëtar i përvjetorit të 143 të përleshjeve te maja Shipka (1877) të cilat ishin vendimtare për rrugëdaljen e Luftës Ruso-Turke (1877-1878) anulohet për shkak të gjendjes epidemike. Vendimi u miratua me rekomandim të shtabit të krizës për..

15.08.20 14:33 |
Monumenti i Ekzarkut Josif në Stamboll

Respektojmë kujtesën e Ekzarkut Josif – ekzarku i parë bullgar pas Çlirimit të Bullgarisë

Më 5 maj mbushen 180 vjet nga lindja e Ekzarkut Josif – ekzarku i parë bullgar pas Çlirimit të Bullgarisë i cili qëndroi në krye të Kishës Ortodokse Bullgare në vazhdim të 38 viteve. Ai lindi më 5 maj të vitit 1840 në qytetin Kallofer me emrin laik..

05.05.20 08:16 |
Всички новини: днес | вчера