Eмисия новини
от часа

Eksportet e Bullgarisë në Spanjë arritën vlera rekord

Në 10 vjet, eksportet e Bullgarisë në Spanjë janë rritur me 73%, dhe vitet e fundit kanë shënuar vlera rekord në historinë e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve. Në periudhën 2017-2019, tregtia me Spanjën kaloi 2 miliardë euro në vit, dhe këto..

20.02.23 17:47 |
Delegacioni bullgar në Kampionatin Botëror të Debatit në Madrid

Sukses bullgar në Kampionatin Botëror të Debatit në Madrid

Garuesit për të cilët do t’ju tregojmë sot nuk stërviten për qëndrueshmëri fizike, por shpirti i tyre sportiv u jep avantazh në garën në të cilën ata fituan një sukses të madh - finalen e Kampionatit Botëror të Debatit. Ndoshta ekzistenca e..

21.01.23 12:10 |

Bullgaria është ndër destinacionet turistike të kërkuara në një ekspozitë në Madrid

Bullgaria merr pjesë në ekspozitën ndërkombëtare turistike FITUR në Madrid (18-22 janar). Ajo synon turizmin masiv dhe kryeqyteti spanjoll tradicionalisht pret një nga ngjarjet më të rëndësishme në sektorin e turizmit në mbarë botën. Vendi ynë merr..

21.01.23 08:15 |
Presidenti Radev

Presidenti caktoi prioritetet e Bullgarisë në NATO

Pas dekadash të fokusimit në luftën kundër terrorizmit dhe ndërtimin e paqes larg rajonit të saj, tani NATO-ja po i kthehet misionit të saj të vërtetë për garantimin e sigurisë dhe integritetit territorial për vendet anëtare. Këtë e bëri të ditur..

29.06.22 13:23 |

Ministrat e jashtëm dhe zyrtarë ushtarakë bëjnë thirrje për mbështetje ushtarake për Ukrainën

Disa ditë përpara samitit të NATO-s në Madrid në fund të qershorit, katër ministra bullgarë të jashtëm dhe gjashtë zyrtarë ushtarakë u kërkuan autoriteteve bullgare të deklarojnë një qëndrim për sigurimin e armëve dhe municioneve të nevojshme për..

20.06.22 14:54 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov ka dy ndeshje në një ditë në turneun e tenisit në Madrid

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov fitoi për 70 minuta kundër argjentinasit Diego Schwartzman me 6:0, 6:3 në raundin e dytë të turneut Masters 1000 në Madrid. Të enjten, Dimitrov do të ketë dy ndeshje. Ai do të luajë pas orës 18:30 me..

05.05.22 10:27 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e dytë të turneut të tenisit në Madrid

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e dytë të turneut Masters në Madrid, pasi mundi Maxime Cressy nga SHBA - 6:2, 7:6 (4). Dimitrovit iu deshën një orë e 26 minuta për të mposhtur të 64-tin në renditjen botërore, i cili kaloi..

03.05.22 10:52 |

Video bullgare me një çmim nga ekspozita turistike në Madrid

Bullgaria mori çmimin e parë në kategorinë për videon më të mirë që promovon një destinacion turistik në edicionin e 41-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Turizmit në Madrid - FITUR. Kjo është një nga ekspozitat më të rëndësishme turistike..

21.05.21 18:20 |
Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva

Ministrja e Jashtme bullgare bisedoi me homologët e saj nga India dhe Vietnami

Në Bullgari xhirohen shumë filma indianë, por ka mundësi për bashkëpunim në lëmin e mjekësisë dhe të studimeve kozmike, tha Ministri i Jashtëm i Indisë Vellamvelly Muraleedharan në një takim me Diplomaten e Parë bullgare Ekaterina Zaharieva. Një sërë..

16.12.19 18:32 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна