Eмисия новини
от 00.00 часа

Mbreti Samuill ishte sundimtar i Mbretërisë Bullgare me qendër në Republikën e sotme të Maqedonisë së Veriut

Mbreti Samuill ishte sundimtari i një shteti të madh mesjetar, të cilin shumica e studiuesve modernë historikë e konsiderojnë të jetë mbretëria bullgare e përqendruar në territorin e Republikës së sotme të Maqedonisë së Veriut. Kështu thuhet në..

15.08.22 17:10 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Historia e përbashkët duhet të bëhet faktor për afrimin mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Presidenti Rumen Radev dërgoi një letër urimi dhe zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij maqedonas Stevo Pendarovski me rastin e Ditës Kombëtare të Republikës së Maqedonisë së Veriut - 2 gushtit. 119 vjet nga Epopeja e Ilindenit..

02.08.22 17:46 |
Bojko Borisov dhe David Harris

5 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Miqësisë me Shkupin

Falë GERB-it, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nisën rrugën e tyre drejt NATO-s dhe BE-së, theksoi udhëheqësi i GERB-it Bojko Borisov në një takim me David Harris, drejtor ekzekutiv i Komitetit Hebre Amerikan. Borisov kujtoi se më 1 gusht të këtij..

01.08.22 13:36 |

Ministria e Punëve të Jashtme i dërgoi një notë Shkupit në lidhje me “narrativën anti-evropiane” në vend

Ministria e Punëve të Jashtme të Bullgarisë i dërgoi një notë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut për shkak të manifestimeve dhe parullave të shumta kundër Bullgarisë në ditët e fundit, njoftoi MPJ. “Është..

12.07.22 14:39 |

Atanas Veliçkov: Propozimi i Këshillit Evropian është më i miri për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Pas një jave protestash rrugore në Shkup kundër propozimit francez për hapjen e negociatave për aderimin e Maqedonisë së Veriut me BE-në, interesante është pse pushtetarët në fqinjin tonë jugperëndimor vonojnë marrjen e vendimit mbi këtë çështje...

12.07.22 14:03 |

Ilijana Jotova: BE-ja duhet të kthejë rolin e saj udhëheqës

BE-ja duhet të kthehet në rolin udhëheqës në rregullimin e konfliktit në Ukrainë dhe të mos kënaqet me rolin e një vëzhguesi anësor. Nënpresidentja Ilijana Jotova e bëri thirrje për këtë në një diskutim në Sofje me temën “Bashkimi Evropian -..

11.07.22 15:57 |

MPJ: Përplasjet në Shkup për propozimin francez janë shqetësuese

Ministrja e Jashtme në dorëheqje, Teodora Gençovska, i quajti shqetësuese përplasjet dhe protestat në Shkup për shkak të propozimit francez për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE. “Le t’u japim atyre mundësinë t’i..

06.07.22 16:28 |
Marin Rajkov

Bullgaria nuk dëshiron përshkallëzimin e marrëdhënieve me Rusinë

Mbyllja e Ambasadës ruse në Sofje do të jetë gabim i Moskës dhe nuk ka asnjë arsye të vërtetë për këtë, tha për BNR diplomati Marin Rjikov, ish-Kryeministër në detyrë dhe Ministër i Jashtëm i Bullgarisë. Ai mendon se mund të ketë pasoja për..

04.07.22 14:06 |

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit për propozimin e Presidencës franceze për Maqedoninë e Veriut

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit tonë për propozimin e Presidencës franceze për qëndrim të përbashkët të Bashkimit Evropian për fillimin e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut.Ajo i përgjigjet vendimit të Kuvendit..

29.06.22 18:27 |

Shoqëria është e polarizuar pas rënies së qeverisë

48.1 për qind e bullgarëve e miratojnë rënien e qeverisë, 50.5 për qind janë të pakënaqur me këtë, sipas një sondazhi kombëtar të “Gallup International” nga 25 qershori. 35.3 për qind e shohin ndryshimin e qeverisë si një shans për të zgjedhur..

27.06.22 10:42 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера