Eмисия новини
от 00.00 часа
Zoran Zaev

Zoran Zaev: Ne presim të gjejmë zgjidhje me qeverinë e re bullgare

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev shprehu shpresën se qeveria e re bullgare do të formohet në prill për të vazhduar bisedimet, njoftoi BGNES. Duke folur në një konferencë shtypi në përgjigje të një pyetjeje nëse ai pret që të hiqet vetoja për..

08.04.21 13:38 |

Nisma "Dërgo një libër bullgar në Maqedoni" po fiton një popullaritet gjithnjë e më të madh

"Fuqia e BE-së nuk është vetëm në lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit, por mbi të gjitha në shkëmbimin e lirë të ideve dhe të kulturës." Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev në një takim me Viktor Stojanov, themeluesi i..

29.03.21 17:16 |

Përparimi i Shkupit drejt BE është një qëllim strategjik për Bullgarinë

Përparimi i Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në BE është një qëllim strategjik për Bullgarinë. Zbatimi i tij varet nga vullneti politik i fqinjit tonë jugperëndimor për të përmbushur kriteret dhe për të respektuar të drejtat e qytetarëve me..

26.03.21 17:51 |

U hoqën ndryshimet anti-bullgare në raportin e PE për Maqedoninë e Veriut

Ndryshimi anti-bullgar në Raportin e Parlamentit Evropian (PE) mbi përparimin e Maqedonisë së Veriut në integrimin evropian u hoq. Këtë e njoftoi eurodeputeti Andrej Kovaçev, cituar nga BGNES. Në të njëjtën kohë, u miratuan shtesat e raportit..

25.03.21 17:36 |
Oliver Warhey

Sofja dhe Shkupi të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura

Inkurajojmë Shkupin dhe Sofjen të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të arritur një zgjidhje reciprokisht të pranueshme për çështjet e pazgjidhura. Këtë e tha në Parlamentin Evropian Komisioneri i Zgjerimit i BE Oliver Warhey gjatë një diskutimi të..

25.03.21 16:17 |

Ambasadori i Maqedonisë së Veriut u thirr në Ministrinë e Jashtme Bullgare

Me urdhër të Zëvendës Kryeministres dhe Ministre të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, i ngarkuari me postin ambasador i Maqedonisë së Veriut në Sofje, Vlladimir Krëstevski, u thirr për një bisedë në Ministrinë e Punëve të Jashtme, njoftoi..

23.03.21 14:58 |
Kryeministrat e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kryeministrat e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut diskutuan fqinjësinë e mirë

Vendimet që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut duhet të marrin në frymën e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë nuk duhet të shtyhen - si në emër të historisë sonë të përbashkët ashtu edhe në emër të së ardhmes sonë të përbashkët..

22.03.21 15:57 |
Bojko Borisov dhe Bujar Osmani

Integrimi i fqinjëve në BE është një qëllim gjeopolitik i Bullgarisë

Të gjitha kontradiktat midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut duhet të zgjidhen. Brezat e ardhshëm nuk do të na falin që kemi humbur këtë mundësi të madhe, tha Kryeministri Bojko Borisov në një takim me Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë Bujar..

16.03.21 11:43 |
Bujar Osmani

Bullgarët të përmenden në kushtetutën maqedonase

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë Bujar Osmani tha se nëse një gjë e tillë ka rëndësi për bullgarët, ai nuk ka problem që në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut ata të përmenden qartë si pjesë e grupeve të tjera etnike në vend. “Bullgarët në..

05.03.21 11:18 |

140 vjet nga lindja e Todor Aleksandrov

Më 4 mars mbushen 140 vjet nga lindja e vojvodës Todor Aleksandrov. Revolucionari i lindur në Shtip konsiderohet figura e dytë më me ndikim në luftën maqedonase pas Goce Dellçevit . Që kur ishte nxënës 16-vjeçar në Shkup ai u përfshi në..

04.03.21 12:12 |
Всички новини: днес | вчера