Eмисия новини
от 00.00 часа

U hap Samiti i vendeve të Procesit të Berlinit

Ka shumë simbolikë që Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut janë mikpritëse të Samitit të Procesit të Berlinit. Kjo vjen të konfirmojë angazhimin tonë kategorik për zhvillimin e regjionit, tha kryeministri Bojko Borisov në përshëndetjen..

10.11.20 14:36 |
Ekaterina Zaharieva

Thirrje ndaj Shkupit për të respektuar Marrëveshjen e Fqinjësisë

Thirrja ime për Republikën e Maqedonisë së Veriut është të mos ketë shpresë që dikush të bëjë presion mbi Bullgari për të pranuar mospërmbushjen e Marrëveshjes së Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë. Këtë e tha para BNT Ministrja e Jashtme Ekaterina..

10.11.20 10:41 |
Borisov dhe Zaev

Sofja dhe Shkupi do të vazhdojnë të kërkojnë zgjidhjen e çështjeve të hapura

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut, Bojko Borisov dhe Zoran Zaev, zhvilluan një bisedë telefonike. Në të të dy kryeministrat deklaruan dëshirën për të gjetur zgjidhjen e çështjeve të hapura dypalëshe. Këtë e njofton agjencia..

08.11.20 17:18 |
Krasimir Karakaçanov

Ministri ushtarak: Bullgaria respekton Marrëveshjen e Fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut

“ Ne respektojmë Marrëveshjen e Fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut, por ajo nuk zbatohet nga pala maqedonase.” Kështu ministri ushtarak Krasimir Karakaçanov   iu përgjigj deklaratave të kryeministrit maqedonas Zoran Zaev, se Bullgaria e shkel..

07.11.20 15:16 |

Bullgaria nuk mund të pranojë kornizën negociuese të Republikës së Maqedonisë së Veriut për BE

Bullgaria e lajmëroi Komisionin Evropian se nuk mund të pranojë kornizën negociuese të propozuar për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe projektin për deklaratë pranë saj. Kjo për arsye se ajo nuk jep garancitë e domosdoshme për plotësimin e..

06.11.20 18:35 |
Pllamen Manushev

Bullgaria këmbëngul që të shfrytëzohet emri i plotë i Republikës së Maqedonisë së Veriut

Bullgaria ndoshta nuk do të përkrahë hapjen e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut për aderim në BE. Këtë e tha para BGNES kryetari i Komisionit Parlamentar për Politikën e Jashtme Pllamen Manushev. Marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë..

04.11.20 19:29 |

Presidentët e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut shqyrtuan marrëdhëniet dypalëshe

Presidenti bullgar Rumen Radev dhe homologu i tij maqedonas Stevo Pendarovski diskutuan në telefon pozitat e Sofjes dhe Shkupit për hapjen e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Të dy burrështetasit kërkuan..

04.11.20 18:11 |
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria ende nuk mund të mbështetë kornizën negociuese për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

“Ende nuk jemi në gjendje të miratojmë kornizën negociuese për Republikën e Maqedonisë së Veriut.” Këtë e tha në një brifing zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Sipas saj pala maqedonase shkel..

03.11.20 13:08 |

BE nuk do të ndërhyjë në mosmarrëveshjet bullgaro-maqedonase

Problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë dypalëshe. BE nuk mund të ndërhyjë në marrëdhëniet midis shtetit anëtar dhe shtetit kandidat anëtar.   Këtë e tha ambasadorja gjermane në Maqedoninë e Veriut Anke Holstein në kohën e fjalimeve të..

28.10.20 13:41 |
Ljubço Georgievski

Ljubço Georgievski: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria “u humbën në përkthim”

“Me ekipin tim kishim takim të frytshëm me mikun tonë nga Maqedonia e Veriut dhe kryeministër të saj (1998-2002) Ljubço Georgievski.” Këtë e shkroi në profilin e saj në Facebook zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina..

23.10.20 11:24 |
Всички новини: днес | вчера