Eмисия новини
от 14.00 часа

BE nuk do të ndërhyjë në mosmarrëveshjet bullgaro-maqedonase

Problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë dypalëshe. BE nuk mund të ndërhyjë në marrëdhëniet midis shtetit anëtar dhe shtetit kandidat anëtar.   Këtë e tha ambasadorja gjermane në Maqedoninë e Veriut Anke Holstein në kohën e fjalimeve të..

28.10.20 13:41 |
Ljubço Georgievski

Ljubço Georgievski: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria “u humbën në përkthim”

“Me ekipin tim kishim takim të frytshëm me mikun tonë nga Maqedonia e Veriut dhe kryeministër të saj (1998-2002) Ljubço Georgievski.” Këtë e shkroi në profilin e saj në Facebook zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina..

23.10.20 11:24 |
Ljubço Georgievski

Shkupi dërgon Ljubço Georgievskin për një mision sqarues në Sofje

Ish-Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Ljubço Georgievski do të mbërrijë për një mision sqarues në Sofje gjatë ditëve në vijim. Për këtë njoftoi Televizioni Kombëtar Bullgar, duke cituar Televizionin e Shkupit “ALSAT-M”. Vizita e..

17.10.20 13:27 |

Në Shkup janë optimistë të matur për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Bullgarinë

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev është optimist i matur për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme me Bullgarinë. Ai deklaroi, se për Shkupin tani me më shumë rëndësi është të mbrojë interesat e veta, duke evidentuar në të njëjtën kohë edhe..

14.10.20 17:38 |

Akademia Bullgare e Shkencave prezantoi librin “Rrugët e zografëve ballkanikë” (Roads of Balkan Icon-Painters)

Instituti i Studimeve të Arteve pranë Akademisë Bullgare të Shkencave prezantoi botimin dygjuhësor “Rrugët e zografëve ballkanikë”. Në libër i cili prezanton afreske kishtare nga periudha post bizantine janë të studiuara dhe janë të përshkruara 29..

14.10.20 05:00 |

Komisioni Evropian i bëri thirrje Shkupit të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë

Zëdhënësi i Komisionit Evropian i bëri thirrje Maqedonisë së Veriut të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë me Bullgarinë, transmetoi BTA. “Për ne marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimi regjional në Ballkanin..

12.10.20 16:14 |
prof.Kirill Topallov

Komisioni Bullgaro-Maqedonas për Historinë do të mblidhet në Shkup

Më 15 dhe 16 tetor në Shkup mblidhet Komisioni i Përzier Bullgaro-Maqedonas mbi Çështjet Historike. Këtë e njoftoi anëtari i komisionit profesor Kirill Topallov. Duhet të nënshkruhet protokolli nga mbledhja e fundit zhvilluar në nëntor 2019. Takim..

08.10.20 17:34 |

Komisionari evropian i zgjerimit bëri thirrje për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis Shkupit dhe Sofjes

Në interes të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut është të gjejnë zgjidhje të çështjeve të cilat provokojnë mosmarrëveshje. Këtë e tha në Shkup komisionari evropian i zgjerimit Oliver Varhej në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Zoran..

07.10.20 17:43 |

Memorandum i bullgarëve maqedonas për mosmarrëveshjen midis Shkupit dhe Sofjes

Puna e komisionit historik midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut duhet të ndryshohet. Ajo duhet të udhëhiqet nga një plan me afate konkrete, me tema dhe rezultate, me zgjerimin e debatit drejt shkollave dhe universiteteve në të dy shtetet...

06.10.20 19:03 |

Brukseli insiston që Shkupi të respektojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë

Komisioni Evropian i rekomandoi Shkupit të vazhdojë të mbajë marrëdhënie të fqinjësisë së mirë me Bullgarinë dhe Greqinë. Kjo theksohet në raportin e Brukselit për përparimin e Maqedonisë së Veriut në rrugën e integrimit me BE-në. Në tekst..

06.10.20 18:08 |
Всички новини: днес | вчера