Eмисия новини
от 20.00 часа

Bullgaria siguron ndihmë flas për vendet e Ballkanit Perëndimor, për Ukrainën dhe Gjeorgjinë

Qeveria miratoi ndihmë falas financiare për zhvillimin e Serbisë, Maqedonisë së Veriut, Bonjë e Hercegovinës, Kosovës, Shqipërisë, Malit të Zi, Ukrainës dhe Gjeorgjisë. Shuma nga 1 milion euro është për realizimin e 35 projekteve në 8 vendet e..

18.12.19 18:27 |
Bojko Borisov dhe Zoran Zaev

Kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë do të shqyrtojnë punën e komisionit për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme historike

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev planifikon që pas Vitit të Ri të vizitojë Bullgarinë dhe të takohet me homologun e tij Bojko Borisov. Qëllimi i vizitës do të jetë të ndihmojë punën e komisionit të përbashkët të ekspertëve krijuar në përputhje..

10.12.19 16:58 |
Ministri Ananiev (i treti nga e djathta në të majtë) është për vizitë në Maqedoni

Ministri bullgar i shëndetësisë është për vizitë në Maqedoni

Ministri i shëndetësisë i bullgarisë Kirill Ananiev merr pjesë në hapjen e qendrës së intervencionit të hershëm dhe të terapisë së fëmijëve autistë në Ohër. Qendra u ndërtua me mjete të siguruara nga Bullgaria. Para pesë vitesh prapë me mjete nga Bullgaria..

05.12.19 13:38 |
Mirosllav Lajçak

Bullgaria dhe Sllovakia përkrahin zgjerimin e BE-së

Bullgaria dhe Sllovakia janë përkrahësit më të mëdhenj të zgjerimit të BE-së, deklaroi zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva pas takimit me ministrin e punëve të jashtme dhe të çështjeve evropiane të..

24.10.19 19:46 |

Kremtojmë përvjetorin e 116-të të Kryengritjes së Ilindenit

Në kremten e krishterë Ilinden – 2 gusht (sipas stilit të vjetër, apo kalendarit julian) në Bullgari shënojmë përvjetorin e 116-të të Kryengritjes së Ilindenit. Në qytetin Bllagoevgrad, në sheshin qendror “Maqedonia” ishin vendosur kurora lulesh..

02.08.19 12:55 |
Nikolla Dimitrov - ministër i jashtëm i Maqedonisë

Ministri i punëve të jashtme i Maqedonisë do t'i zgjidhë në Sofje mosmarrëveshjet historike me Bullgarinë

Ministri i punëve të jashtme i Maqedonisë Veriore Nikola Dimitrov tha se vendi i tij ka qëllime të mëdha të përbashkëta me Bullgarinë, kurse Shkupi dhe Sofja do të gjejnë mënyrë për zgjidhjen e çështjeve të hapura, lidhur me Traktatin e Miqësisë. I..

26.06.19 14:41 |
Снимка: EPA / BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Opozita përsëri fitoi zgjedhjet për kryetar bashkie në Stamboll Presidenti turk Rexhep Erdogn pësoi humbje të rëndë pasi kandidati i Partisë Republikane të Popullit Ekrem Imamoglu   për herë të dytë fitoi zgjedhjet për bashkinë e..

25.06.19 13:15 |
Ministria e Punëve të Jashtme

Sofja do të ndjekë me vëmendje se si Shkupi zbaton Traktatin e Fqinjësisë së Mirë.

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet rekomandimet e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave për aderimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE. Për shkak të rëndësisë së madhe të marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë në secilën etapë..

29.05.19 18:57 |

Papa Françesku: “Mbeta shumë i kënaqur sepse ju jeni një komb i fortë”

Këtë mëngjes Papa Françesku u nis nga Sofja për në Shkup, ku vazhdon udhëtimi i tij apostolik. Kryeministri Bojko Borisov e përcolli Kreun e Kishës Katolike në aeroport. “Mbeta shumë i kënaqur, sepse ju jeni një komb i fortë. Ju falënderoj për..

07.05.19 09:55 |

Ambasadori Angellov vizitoi Kriva Palanka

Ambasadori bullgar në Maqedoninë e Veriut Angell Angellov ishte për vizitë pune në bashkinë Kriva Palanka. Me kryetarin e bashkisë Borjanço Micevski ai bisedoi për projektin për të rinjtë dhe sportin, i cili po realizohet në bashki me ndihmën e..

23.04.19 16:41 |
Всички новини: днес | вчера