Eмисия новини
от 11.00 часа
Marijana Nikollova

Planifikohet lehtësimi i hyrjes së turistëve në Bullgari

Po shqyrtohen mundësitë për hyrjen e lehtësuar të turistëve në vend. Këtë e njoftoi para gazetarëve në Varna Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit në dorëheqje Marijana Nikollova, bëri të ditur qendra e shtypit e Ministrisë. Ndër mundësitë..

20.04.21 16:00 |
Marijana Nikollova

Mbeten çadrat dhe shezlongjet falas në plazh

Praktika për çadrat dhe shezlongjet falas nga viti i kaluar është e mirë dhe funksionon dhe do të zbatohet edhe këtë vit. Kjo u deklarua nga Zëvendëskryeministrja në dorëheqje Marijana Nikollova për bTV. Biznesi i detit tashmë po përgatitet për..

15.04.21 12:18 |
Ministrja Marijana Nikollova

Bullgaria kërkon udhëtim të lirë dhe kufij të hapur për shpëtimin e turizmit

Ne mbështesim krijimin e "korridoreve të shpejta të gjelbra" për të vaksinuarit dhe njerëzit që tashmë janë shëruar nga Covid-19. Në të njëjtën kohë nuk duhet të kufizohen edhe udhëtimet e evropianëve të tjerë. Kjo duhet të çojë në një ringjallje..

01.03.21 14:04 |

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës...

24.02.21 16:02 |

Ministri i Turizmit hap një zyrë turistike në Poloni

Pas një ndërprerje 30-vjeçare, Bullgaria rivendos përfaqësinë e saj të turizmit në Ministrinë e Turizmit në Poloni. Ajo do të hapet më 22 shkurt nga Ministrja e Turizmit Marijana Nikollova. “Qëllimi kryesor i programit për reklamën turistike..

22.02.21 07:05 |
Ministrja Marijana Nikollova vizitoi Manastirin e Trojanit

Itinerare në vendet e shenjta do të tërheqin turistë

Ministria e Turizmit do të krijojë destinime për pelegrinazh, me të cilat të inkurajojë vizitat në vendet e shenjta në trojet tona, tha Ministrja e Turizmit Marijana Nikollova gjatë vizitës së saj në Manastirin e Trojanit. Sipas saj në këtë mënyrë..

14.02.21 15:52 |
Marijana Nikollova

75% ulje e turistëve gjatë stinës dimërore për shkak të pandemisë

Me 75% është ulur numri i turistëve gjatë kësaj stine dimërore, bëri të ditur Ministrja e Turizmit dhe Zëvendëskryeministre Marijana Nikollova, e cila ishte për vizitë në rrethin e Smoljanit. Me rastin e shkeljeve të masave anti-epidemike nga..

17.01.21 16:31 |

Ministria e Turizmit dorëzoi çmimet e saj vjetore

Për të pestën herë me radhë Ministria e Turizmit dekoroi përfaqësuesit e biznesit, bashkive dhe mediave në Çmimet Vjetore të Turizmit - 2020. Edicioni i sivjetshëm i konkursit u mbajt sipas rregullave në përputhje me masat anti-epidemike në kushtet..

12.12.20 12:27 |
Marijana Nikollova

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova është për vizitë në Hungari

Zëvendëskryeministrja për politikën ekonomike dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova u nis për një vizitë pune në Hungari, bëri të ditur zyra e shtypit e qeverisë. Në kuadrin e vizitës ajo do të takohet me Ministrin e Jashtëm hungarez Péter..

09.12.20 14:05 |
Marijana Nikollova

Para festës së studentëve fillojnë inspektimet e hoteleve dhe shtëpive për mysafirë

Ne do t'u referohemi Inspektorateve Rajonale Shëndetësore, Komisionit për Mbrojtjen e Konsumatorëve dhe Ministrisë së Brendshme për kryerjen e inspektimeve masive të jashtëzakonshme në shtëpitë e miqve dhe në hotelet në lidhje me festën e..

30.11.20 13:03 |
Всички новини: днес | вчера