Eмисия новини
от 22.00 часа

Përparimi i Shkupit drejt BE është një qëllim strategjik për Bullgarinë

Përparimi i Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në BE është një qëllim strategjik për Bullgarinë. Zbatimi i tij varet nga vullneti politik i fqinjit tonë jugperëndimor për të përmbushur kriteret dhe për të respektuar të drejtat e qytetarëve me..

26.03.21 17:51 |

U hoqën ndryshimet anti-bullgare në raportin e PE për Maqedoninë e Veriut

Ndryshimi anti-bullgar në Raportin e Parlamentit Evropian (PE) mbi përparimin e Maqedonisë së Veriut në integrimin evropian u hoq. Këtë e njoftoi eurodeputeti Andrej Kovaçev, cituar nga BGNES. Në të njëjtën kohë, u miratuan shtesat e raportit..

25.03.21 17:36 |

Bullgaria nuk mund të zhvillojë Korridorin №8 asgjëkund

Bullgaria nuk është e kënaqur me faktin që iu desh të thotë "jo" për fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE, tha Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva për programin "Kundërintervistë" drejtuar nga Asen Genov. Ajo theksoi se..

03.02.21 10:14 |
Vllado Buçkovski

Vllado Buçkovski: Mund të gjejmë zgjidhje për historinë tonë të përbashkët

Bisedimet midis Shkupit dhe Sofjes për heqjen e vetos bullgare mbi hapjen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE vazhdojnë. Në një intervistë për RKB përfaqësuesi i ri special i Maqedonisë së Veriut për Bullgarinë Vllado..

05.12.20 13:06 |
Karakaçanov dhe Zaharieva

Bullgaria kërkon garanci me shkrim për ndryshimin e politikës së Shkupit

Bullgaria përkohësisht pezullon mbështetjen e saj për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe nuk do të japë pajtim për të zhvilluar konferencën e parë ndërqeveritare përderisa nuk do të ketë garanci të qarta për ndryshimin e politikes së Shkupit..

18.11.20 15:57 |
Всички новини: днес | вчера