Eмисия новини
от часа
Foto: Facebook / Mihail Yossifov & The Jazz News

Mihaill Josifov dhe “Lajmet në xhaz” me një turne dhe album debutues

Trumbetari i njohur, kompozitor, aranzhues dhe pedagog Mihaill Josifov mbledh muzikantë të rinj në projektin “Lajmet në xhaz”.Grupi do të prezantojë albumin e vet debutues “Emisioni i parë” me një seri koncertesh në 7 qytete të vendit. Big..

18.04.23 13:57 |

Midis klasikëve dhe xhazit – një muzikë shumëngjyrëshe, e gjallë, e pazakontë

Në vitin 2023, Filarmonia e Plevenit feston 70 vjetorin e saj. Ajo e bën këtë me një sërë koncertesh, i pari prej të cilave, i drejtuar nga Borisllav Jocov, ia dha fillimin e ngjarjeve festive. Në fakt, ky program është një ngjarje, sepse përfshin..

21.02.23 09:38 |

YO-YO Band me albumin e parë

Dy nga muzikantët më aktivë dhe më të dashur të xhazit në Bullgari filluan një projekt të përbashkët - YO-YO Band dhe prezantuan albumin e tyre të parë me të njëjtin titull. Premierë e YoYo – xhaz projekt Jocov-Josifov Nën..

02.02.23 11:45 |

Veleka Cankova dhe “Udhëtimi i saj rreth botës”

“Dy sy të gëzuar – rreze të diellit, ndriçojnë gjithë tokën dhe sjellin dashurinë... Dy duar të buta...më përqafojnë... Dhe ëndrra ime bëhet realitet... Po nis një aventurë me një anije, udhëtimin e ëndërruar nëpër botë...” Ky është një fragment nga..

28.07.22 14:32 |

Big Bendi i Radios Kombëtare Bullgare prezanton muzikën e Mihaill Josifovit

Më 18 nëntor, në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare (BNR), është koncerti i radhës i Big Bendit të Radios, kësaj here me dirigjent Mihaill Josifov – një trumbetar brilant, kompozitor, lider dhe pjesëmarrës në formacione të ndryshme xhaz,..

18.11.21 11:30 |
Hristo Jocov

Premierë e YoYo – xhaz projekt Jocov-Josifov

Ideja është e bateristit Hristo Jocov (Hristo Yotsov) - një interpretues i njohur, kompozitor, pedagog, i cili ka realizuar dhjetëra projekte autorësh. Vetëm se kësaj radhe ai ka vendosur të prezantojë një muzikë, të krijuar nga një njeri tjetër,..

18.09.21 11:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна