Eмисия новини
от 06.00 часа

Kaos dhe radha të gjata shkaktuan “korridoret e gjelbra” të vaksinimit

Radhë të gjata prej njerëzish që presin për t’u vaksinuar u formuan përpara qendrave të imunizimit të vendit pasi Ministria e Shëndetësisë shpalli "korridore të gjelbra" për vaksinim që nga 30 prilli deri më 9 maj. Në Sofje, korridore të tilla..

30.04.21 16:47 |

47 000 gra janë vaksinuar me dozën e parë të “AstraZeneca”

Gratë e vaksinuara me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit në vendin tonë numërojnë gati 47 mijë, ndërsa numri i përgjithshëm i atyre të imunizuar me preparatin e Oksfordit është rreth 238 000, bëri të ditur Ministria e..

13.04.21 12:48 |
Zheni Naçeva

Punohet me ngut për certifikatën e vaksinimit

Të gjitha furnizimet e vaksinave janë planifikuar ashtu që të sigurojnë rivaksinim për imunizimet e dozës së parë. Para Radios Kombëtare Bullgare, Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë Zheni Naçeva sqaroi se pavarësisht nga vaksina, sistemi elektronik..

07.03.21 12:24 |

Vaksina bullgare kundër Covid ka nevojë për bashkëfinancim

Informacioni në lidhje me vaksinën bullgare kundër koronavirusit është jashtëzakonisht kontradiktor dhe i paqëndrueshëm. Ministria e Shëndetësisë do të financonte vaksinën nëse do të kishim të gjitha të dhënat dhe dokumentacionin, tha Ministri i..

19.02.21 17:20 |
Prof. Kostadin Angellov

Ka vonesë në imunizimin kundër Covid-19

Në një mbledhje pune me inspektoratet shëndetësore rajoneve në Bullgarinë Veriperëndimore Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov theksoi se ka vonesë në ritmin e vaksinimit kundër koronavirusit. Ministri pranoi se vaksinimi kundër Covid-19..

18.02.21 10:11 |

Deri në fund të muajit priten dhe vaksinat e para kundër koronavirusit

Shtabi Operativ Kombëtar konfirmoi masat anti-epidemike të propozuara dje - lokalet e natës, restorantet dhe qendrat e mëdha tregtare të mbeten të mbyllura deri më 31 janar, fëmijët deri në klasën e 4 të kthehen në shkollë më 4 janar, si dhe..

17.12.20 15:30 |

Në Bullgari 98 për qind nga njerëzit me HIV/SIDA janë të përfshirë në terapi

Më 1 dhjetor shënojnë Ditën Botërore për Luftimin e SIDA-së. Sivjet ajo kalon nën moton “Solidaritet global, shërbim i zhdërvjellët”. Pavarësisht nga avancimi në luftimin e kësaj sëmundjeje tinëzare, HIV vazhdon të jetë një nga problemet kryesore..

01.12.20 13:49 |

Forcat e opozitës kritikojnë masat anti-covid të qeverisë

Protestë të qytetarëve përpara Ministrisë së Shëndetësisë provokoi një tension të shkurtër në kryeqytet. Shkaku për pakënaqësinë qenë masat e qeverisë kundra pandemisë, të cilat protestuesit i përcaktojnë si joadekuate. Në një intervistë për Radion..

12.11.20 07:05 |
Marijana Nikollova

Hotelet janë gati të pranojnë të sëmurë nga koronavirusi

Hotelierët do të ofrojnë hotele të zbrazëta gjatë stinës dimërore, ku të vendosen të sëmurë nga koronavirusi. Kështu ata do të mund ta ndihmojnë sistemin shëndetësor në situatën e rëndë pandemike, Ideja është që të mos arrihet në ndërtimin e..

04.11.20 10:26 |

Rritje rekorde e pacientëve me Covid-19 dhe e vdekjeve

Një rritje rekorde e pacientëve të sëmurë nga koronavirusi gjatë 3 ditëve të fundit me 220 të prekur në çdo 100 mijë veta dhe një rritje e madhe e rasteve me vdekje me rreth 50% - këto të dhëna u parashtruan në brifingun e Ministrisë së Shëndetësisë...

29.10.20 14:34 |
Всички новини: днес | вчера