Eмисия новини
от часа
Milen Mitev dhe Ilin Dimitrov

Ministria e Turizmit dhe Radio Bullgaria do të promovojnë së bashku bukuritë e Bullgarisë

Ministria e Turizmit po punon për krijimin e hartës digjitale që do të tregojë bukuritë e Bullgarisë. Këtë e tha për Televizionin Kombëtar Bullgar ministri i turizmit, Ilin Dimitrov. Ideja u propozua nga Drejtori i Përgjithshëm i Radios Kombëtare..

27.10.22 20:51 |

Hotelierët janë të stresuar nga situata e paqëndrueshme, inflacioni dhe mungesa e stafit

Vlerësime dhe jehona kontradiktore vijnë nga bregu bullgar i Detit të Zi këtë verë. Industria turistike nuk është unanime në vlerësimin e saj për sezonin. Disa e cilësojnë si të dobët, ndërsa të tjerë janë të kënaqur, duke raportuar një rritje..

16.08.22 12:20 |

Që nga fillimi i vitit, vizitat e turistëve të huaj në Bullgari u rritën me 130 për qind

Në gjysmën e parë të 2022 vizitat turistike të të huajve në Bullgari janë afër 2 207 000. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kjo është një rritje prej 130 për qind. Këtë e bëri të ditur zëvendësministrja e turizmit, Irena..

07.08.22 08:15 |
Legjenda e futbollit bullgar Hristo Stoiçkov (djathtas) me Ministrin e Turizmit Hristo Prodanov

Futbollisti bullgar me famë botërore Hristo Stoiçkov do të promovojë Bullgarinë si një destinacion turistik

Ministri i Turizmit Hristo Prodanov dhe legjenda e futbollit bullgar Hristo Stoiçkov diskutuan bashkëpunimin e tyre të ardhshëm për promovimin e Bullgarisë si destinacion turistik. Stoiçkov ka pranuar të jetë një nga fytyrat e reklamave turistike..

05.01.22 18:35 |

KE miratoi fazën e tretë të ndihmës shtetërore prej 35 eurosh për një ndenjëse për operatorët turistikë

Ministria e Turizmit po vazhdon me fazën e tretë ndihmën shtetërore për operatorët turistikë që përdorin fluturime charter për të transportuar turistë në Bullgari. Shuma e subvencionit është 35 euro për secilin vend të zënë për fluturime me një..

12.07.21 19:31 |

Ekspozitë virtuale prezanton mundësitë për pushim në Bullgari

Në mjedis të sigurt, me përmbajtje të pasur dhe pa kufizime të hapësirës fizike fillon edicioni i dytë virtual i Bursës Ndërkombëtare Turistike HOLIDAY&SPA EXPO.Ajo do të jetë në dispozicion të vizitorëve nga kudo në botë gjatë gjithë kohës ,..

22.04.21 06:35 |
Perperikon

Objektet emblematike arkeologjike bullgare janë pjesë e një fushate reklamimi në internet

Pas fushatës së suksesshme të dikasterit turistik bashkë me Shoqatën e Ciceronëve për popullarizimin e skajeve shumë pak të njohura në Bullgari, tani po i vjen radha trashëgimisë kulturore-historike. Dikasteri po fillon një iniciativë të re. Ajo..

17.03.21 15:47 |

Fotografe e pasionuar, spiune e Hënës, gjuetare yjesh

Kështu e përcakton veten e saj Rosica Dimitrova – travel blogger, fotografe dhe ....ëndërruese. Blogu i saj u dekorua në edicionin e sivjetshëm të Çmimeve të Ministrisë së Turizmit në kategorinë “internet blog” me artikullin “43 ide për shëtitje..

18.12.20 07:10 |

Lëshojnë mjete të jashtëzakonshme për reklamimin e turizmit dimëror

Qeveria miratoi rritje të buxhetit të Ministrisë së Turizmit me 1 245 000 euro, njoftoi BTA. Paratë janë për fushatë intensive reklamuese për të promovuar turizmin dimëror në Bullgari. Fushata është një nga hapat e shumtë të ministrisë për të..

02.12.20 18:47 |

Pylli i vetëm në Bullgari prej sekuojash ndodhet afër fshatit Bogosllov

Pylli i vetëm në Bullgari prej sekuojash ndodhet afër fshatit Bogosllov, tregon videoja e radhës prej iniciativës së Ministrisë së Turizmit për popullarizimin e vendeve më pak të njohura në vend. Pemët e para janë mbjellë në vitin 1890, ndërsa..

26.10.20 11:52 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера