Eмисия новини
от 20.00 часа
Shën Metodij

Nderojmë fjetjen e Shën Metodjit

Më 6 prill Kisha Ortodokse Bullgare nderon fjetjen e Shën Metodijit, apostull sllavo-bullgar. Ai është vëllai më i madh i Konstantin Filozofit – Shën Kirill. Ai u bë murg pasi hoqi dorë nga karriera e tij si guvernator ushtarak i një rajoni sllav..

06.04.22 11:31 |

Festojmë Fjetjen e Apostullit Shën Kirill - Konstantin Filozofi

Konstantin Filozofi, i quajtur Kirill në murgari, lindi në një familje fisnike në Selanik. Fëmija i talentuar u dërgua në shkollën e famshme Magnaur në Kostandinopojë. Për shkak të njohurive të tij e quajtën Filozof dhe u emërua mësues në shkollë..

14.02.22 11:38 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера