Eмисия новини
от 04.00 часа

Filloi dislokimi i kontingjentit italian në Bullgari

Nga porti i Barit të Italisë ka nisur dislokimi i kontingjentit ushtarak italian drejt Bullgarisë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Italisë. Kontingjenti është pjesë e grupit luftarak, që do të forcojë krahun e NATO-s në Evropën Lindore...

02.08.22 19:51 |
Bojko Borisov dhe David Harris

5 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Miqësisë me Shkupin

Falë GERB-it, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nisën rrugën e tyre drejt NATO-s dhe BE-së, theksoi udhëheqësi i GERB-it Bojko Borisov në një takim me David Harris, drejtor ekzekutiv i Komitetit Hebre Amerikan. Borisov kujtoi se më 1 gusht të këtij..

01.08.22 13:36 |
Eleonora Mitrofanova

Ambasadori i Federatës Ruse në Bullgari është kategorik se puna humanitare e ambasadës ruse duhet të vazhdojë

Ambasadorja e Rusisë në vendin tonë, Eleonora Mitrofanova shprehu shpresën se qeveria e ardhshme bullgare do të jetë më pragmatike se ajo aktuale. Në një intervistë për Agjencinë TASS të enjten, ajo deklaroi se Bullgaria është anëtare e BE-së dhe..

29.07.22 16:27 |
Ivan Ivanov

Parlamenti riktheu në detyrë kryetarin e vjetër të rregullatorit të energjisë

Ish-kryetari i Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit, Ivan Ivanov do të vazhdojë të kryejë funksionet e tij deri në emërimin e kryetarit të ri të Rregullatorit, vendosi Kuvendi Popullor. Kthimi i Ivanov erdhi pasi Gjykata..

28.07.22 13:57 |

SHBA-ja do të rrisin ndihmën ushtarake për Bullgarinë

SHBA-ja do të rrisin ndihmën ushtarake për vendet e rajonit të Detit të Zi, veçanërisht për Bullgarinë, Ukrainën, Rumaninë dhe Gjeorgjinë. NATO do të rrisë praninë e saj në rajon. SHBA do të mbështesin vendet e Detit të Zi për të parandaluar..

21.07.22 12:37 |

Rusia heq certifikatat e uzinave ushtarake bullgare

Rusia po përfundon vlefshmërinë e certifikatave të lëshuara prej saj për tri ndërmarrje të riparimit të avionëve - dy në Bullgari dhe një në Çeki, njoftoi Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zaharova në një konferencë për shtypin, cituar..

14.07.22 17:51 |

Bullgaria ratifikoi pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Kuvendi Popullor ratifikoi në dy lexime radhazi protokollet e Traktatit të Atlantikut të Veriut për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Procedura vjen pas samitit të NATO-s në Madrid në qershor, kur aleatët ftuan të dy vendet të bëhen..

13.07.22 15:48 |

Ministri i Mbrojtjes në dorëheqje tha se deri në vitin 2028 do të kemi një skuadrilje F-16

Pritet që së shpejti të merret oferta për aeroplanët e rinj F-16 nga pala amerikane, tha për bTV Ministri i dorëhequr i Mbrojtjes Dragomir Zakov. Sipas tij, 8 avionët e parë të porositur tashmë janë në linjën e montimit dhe deri në vitin 2028 duhet..

12.07.22 19:38 |

750 miliardë euro do të kushtojë rimëkëmbja e Ukrainës

Finlanda dhe Suedia do të nënshkruajnë protokollet e anëtarësimit në NATO më 5 korrik, njoftoi selia e Aleancës në Bruksel. Pas agresionit rus në Ukrainë, të dy vendet konfirmuan zyrtarisht vullnetin dhe aftësinë e tyre për të përmbushur detyrimet..

05.07.22 09:02 |

BE dhe NATO solidarizohen me Bullgarinë për dëbimin e 70 veta nga personeli i Ambasadës ruse në Sofje

BE shpreh keqardhje për kërcënimin e pajustifikuar të Rusisë për t’u dhënë fund marrëdhënieve diplomatike me Bullgarinë në përgjigje të vendimit të saj për të dëbuar 70 veta nga personeli i Ambasadës ruse në Sofje. Në deklaratën e Shërbimit Evropian për..

01.07.22 14:07 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера