Eмисия новини
от 09.00 часа

Bullgaria votoi kundër rezolutës së OKB-së për Gazën

Bullgaria votoi kundër rezolutës së OKB-së të miratuar javën e kaluar për hetim ndërkombëtar të shkeljeve të lidhura me dhunën e fundit në Rripin e Gazës, si dhe për abuzimet "sistemike" në territoret palestineze dhe në Izrael, njoftoi BGNES...

31.05.21 17:39 |

Nënpresidenti diskutoi problemet e refugjatëve në kushtet e pandemisë

Nënpresidentja Iliana Jotova priti përfaqësuesin e ri në Bullgari të Komisariatit Suprem të OKB-s për Refugjatët Narasimha Rao Nilagiri Lakshmi. Të dy diskutuan kushtet për refugjatët në Bullgari në një situatë pandemike. Jotova theksoi se kujdesi..

19.03.21 17:08 |

Sot është Dita Botërore e Radios

Më 13 shkurt festojmë Ditën Botërore të Radios. Zyrtarisht kjo datë fillon të shënohet në vitin 2012 nga UNESKO-ja me rastin e vjetorit të përfshirjes së parë të OKB-së në një radio eter të vet Edhe sot radioja mbetet një burim i vlefshëm..

13.02.21 08:25 |

Ish-Ministri i Jashtëm Nikollaj Mlladenov mori “Yllin e Madh të Jerusalemit”

Presidenti i Palestinës Mahmut Abbas dekoroi me urdhrin “Ylli i Madh të Jerusalemit” ish-Ministrin bullgar të Punëve të Jashtme Nikollaj Mlladenov. Ai është dekoruar për shkak të punës së tij si koordinator i posaçëm i OKB-së për zgjidhjen e..

02.02.21 11:22 |
Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov refuzoi mandatin e OKB-së në Libi

Nikollaj Mlladenov e ka refuzuar postin e të dërguarit të posaçëm të OKB-së për Libinë, bëri të ditur agjencia Rojters. Deri para pak kohe diplomati bullgar ishte koordinator i OKB-së për Procesin Paqësor të Lindjes së Mesme. Këshilli i..

23.12.20 10:48 |
Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov është i dërguari i ri i posaçëm i OKB-së për Libinë

Këshillimi i Sigurisë i OKB-së miratoi propozimin e sekretarit të përgjithshëm António Guterres që bullgari Nikollaj Mlladenov të emërohet si i dërguar i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Libinë, bënë të ditur diplomatë, cituar nga Rojtersi...

16.12.20 09:53 |

Bullgaria shënon 65 vjet nga hyrja në OKB

“Sot komuniteti global përballet me shumë sfida komplekse. Më shumë se kurrë, bota ka nevojë për mençuri kolektive dhe udhëheqje largpamëse.” Këtë e tha presidenti Rumen Radev në një përshëndetje video në emër të popullit bullgar drejtuar..

14.12.20 16:11 |

Ekaterina Zaharieva: Bashkëpunimi global është thelbësor në luftimin me Covid-19

“Luftimi i pandemisë nuk duhet të jetë në dëm të hapësirës demokratike dhe qytetare, superioritetit të ligjit dhe angazhimeve ndërkombëtare.” Këtë e tha Zëvendës Kryeministrja dhe Ministre e Jashtme Ekaterina Zaharieva në sesionin video të Asamblesë së..

05.12.20 14:35 |
António Guterres

António Guterres përshëndeti Bullgarinë me rastin e përvjetorit të 65 të anëtarësimit të saj në OKB

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së António Guterres përshëndeti Bullgarinë me rastin e përvjetorit të 65 të anëtarësimit të saj në organizatë, njoftoi MPJ-ja bullgare. Vendi ynë u anëtarësua në OKB më 14 dhjetor 1955. Në një video-fjalim..

25.11.20 19:10 |
Bojko Borisov

Thellohet bashkëpunimi me ShBA-në

“Bullgaria dhe ShBA-ja janë aleate dhe partnere strategjike. Bashkëpunimi dypalësh ka tendencë për thellim të mëtejshëm.” Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një takim video me liderët e organizatave të hebrenjve në ShBA-në në kundrinë..

20.10.20 11:08 |
Всички новини: днес | вчера