Eмисия новини
от 22.00 часа
Ministri Svetllan Stoev

Svetllan Stoev: Konfliktet e pazgjidhura në rajonin e OSBE-së janë një sfidë serioze

Ministrat e Jashtëm të 57 shteteve pjesëmarrëse në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë /OSBE/, ndër të cilët Ministri i Punëve të Jashtme të Bullgarisë Svetllan Stoev, diskutuan mbi mundësitë për zgjidhjen e konflikteve dhe zbatimin e..

02.12.21 13:02 |

Një raport nga vëzhgimi i zgjedhjeve provokoi rregullatorin mediatik të takohet me OSBE-në

Këshilli i Mediave Elektronike do të kërkojë një takim urgjent me Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) për shkak të një raporti me përfundime paraprake të organizatës nga vëzhgimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11..

12.08.21 18:07 |

Misioni i OSBE dyshon në kapacitetin e KQZ

Misioni vëzhgues i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) për zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 11 korrik paraqiti raportin e saj të ndërmjetëm për periudhën 9-23 qershor. Ndryshimet në Kodin Zgjedhor për votimin e..

29.06.21 13:51 |

OSBE po monitoron zgjedhjet në Bullgari në kushtet e pandemisë

Një delegacion i Asamblesë Parlamentare të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë - OSBE monitoron qendrat e votimit në Sofje, Pernik, Kjustendil, Bllagoevgrad, Trojan, Loveç dhe Varna. Kryetarja e misionit, Korin Jonker, tha para BNR se..

04.04.21 17:15 |

Presidenti diskutoi zgjedhjet e ardhshme me vëzhguesit e OSBE

Bullgaria përballet me sfidën e mbajtjes së zgjedhjeve në një situatë epidemie për herë të parë. Këtë e theksoi Presidenti Rumen Radev në një takim me përfaqësuesit e Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë - OSBE, të cilët po..

23.03.21 15:59 |
Kristijan Vigenin

Kristian Vigenin do të drejtojë misionin monitorues të OSBE-së në Kazakistan

Nënkryetari i Asamblesë Parlamentare të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë - OSBE Kristian Vigenin do të drejtojë misionin vëzhgues në zgjedhjet parlamentare në Kazakistan. Shqipëria, si Kryetare e Përgjithshme e OSBE-së për vitin..

29.12.20 15:53 |

Bullgaria bën thirrje për t’u rifilluar bisedimet për Nagorni Karabah

Bullgaria shpreh shqetësimin e saj të madh për përleshjet e shpërthyera në Nagorni Karabah, të cilat çuan në viktima të ushtarakëve dhe të qytetarëve civilë, thuhet në pozitën zyrtare të Ministrisë Bullgare të Punëve të Jashtme. Bullgaria bën..

28.09.20 09:44 |
Biseda e Ambadasores Hoxha me Ambasadoren e re Dunja Kelçova

Me një event online përfundoi "Ambasadori për një ditë" 2020

Eventi përmbyllës i iniciativës "Ambasador për një ditë" u zhvillua përmes platformës online, ku morën pjesë Ambasadorja Donika Hoxha dhe Ambasadorja e re për një ditë Dunja Kelçova. Tema e përzgjedhur këtë vit "Bullgaria në skenën botërore" u ofroi..

19.06.20 17:07 |

Ekaterina Zaharieva para OSBE-së: Dhuet të lehtësojmë jetën e njerëzve në zonat e konflikteve

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva merr pjesë në takimin joformal të ministrave të punëve të jashtme të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. Forumi është organizuar në Sllovaki në kuadrin e..

09.07.19 15:55 |
Bojko Borisov në Sarajevë

Kryeministri bullgar pret falje personale nga ministri i jashtëm i Serbisë

Tensioni midis Sofjes dhe Beogradit është i papranueshëm për Bashkimin Evropian, deklaroi kryeministri Borisov në Sarajevë në samitin e shteteve të Evropës Juglindore. Bashkimi Evropian do të thotë jo vetëm fonde evropiane, por do të thotë edhe..

09.07.19 14:42 |
Всички новини: днес | вчера