Eмисия новини
от 01.00 часа

Nënvarianti i ri i Omikron është tashmë në vendin tonë

Një nënvariant i Omikron BA.5 tashmë po qarkullon në vendin tonë, i shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si “alarmant”, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Ai mbart një mutacion që e bën koronavirusin më ngjitës dhe mund ta ndihmojë atë të..

29.06.22 18:38 |

Faktori Covid-19, i cili ndryshoi për dy vjet jetën këtu dhe në mbarë botën

Korona kriza e cila  filloi në fillim të vitit 2020po vazhdon dhe sot, pavarësisht se frika nga virusi u zëvendësua nga tmerri i luftës në Ukrainë.  Më 8 mars, përpara 2 vjetëve në Bullgari ishte regjistruar rasti i parë i infeksionit me..

10.03.22 07:15 |
Prof: Todor Kantarxhiev

Jemi duke pritur përfundimin e epidemisë së Covid-19

Duke iu referuar publikimeve të autoritetshme mjekësore Prof. Todor Kantarxhiev, këshilltar në Bashkinë e Sofjes për çështje shëndetësore, tha për BNR, se imuniteti qelizor i fituar gjatë vaksinimit kundër Covid-19 mbron nga të gjitha variantet e..

03.02.22 11:30 |
Prof. Radka Argirova

Prof. Radka Argirova: Piku i Omikronit është deri në 2 javë

Masat shumë më të rrepta dhe një bllokim i mundshëm do të jenë në përputhje me planin e ri kombëtar për të luftuar pandeminë Covid-19. Kështu tha për BNT virologia Prof. Radka Argirova, këshilltare e kryeministrit për pandeminë Covid-19. Lidhur me..

20.01.22 19:43 |

Jo 6, por 5 do të jenë zonat për nga zënia e shtretërve të terapisë intensive

Bullgaria do të ndahet në 5 zona, jo në 6, siç parashikohej fillimisht në Planin e ri Operativ Kombëtar për trajtimin e pandemisë Covid-19. Në secilën prej zonave do të ketë krahina të mëdha me spitale universitare dhe nuk do të ketë shterim të..

20.01.22 16:56 |

Për shkak të pandemisë po diskutojnë zgjatjen e pushimeve të nxënësve

Nuk ka asnjë arsye në nivel kombëtar për të përsëritur gabimin e vitit 2021 dhe për të mbyllur shkollat ​​ku askush nuk është i sëmurë. Do të propozoj bashkimin e ditëve pas përfundimit të dymujorit të parë shkollor, duke i shpallur ato..

18.01.22 11:52 |

Vala e Omikronit do të intensifikohet, por mund të jetë e fundit për pandeminë

Ajo që po ndodhte 2-3 javë më parë në Evropën Perëndimore tashmë po vërshon pjesën lindore, tha për BNT Doc. Angell Kunçev, kryeinspektor shtetëror shëndetësor. Ai pret që numri i të infektuarve me Covid të vazhdojë të rritet. “Një nga..

18.01.22 10:53 |

Vala e Omikronit po depërton në vend së bashku me virusin e gripit AH3N2

Mund të thuhet se varianti i koronavirusit “Omikron” dominon në vend. 40 për qind është kuota e mostrave me “Omikron”, njoftoi para bTV Drejtoresha e Qendrës së Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare Prof. Iva Hristova. “Ky variant i virusit..

14.01.22 10:34 |

10.3 për qind e rasteve të SARS-CoV-2 në Bullgari janë të Omikron

52 raste të variantit të virusit Omikron të SARS-CoV-2 u regjistruan në Bullgari pas sekuencës celogjenomike të kryer nga Qendra Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Mostrat u morën deri më 3 janar 2022 në 13 institucione mjekësore nga 9..

10.01.22 14:35 |
Doc. Dr. Angell Kunçev

Inspektori Kombëtar i Shëndetësisë parashikon një kulm të ri të pandemisë

Pas pushimeve do të na arrijë vala e Omikronit, e cila aktualisht po përfshin Evropën Perëndimore. Në datat 4-5 janar do të shohim një kulm të ri të pandemisë, parashikoi në bTV kryeinspektori shtetëror i shëndetësisë, Doc. Angell Kunçev...

30.12.21 10:06 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера