Eмисия новини
от 15.00 часа

Parashikueshmëria, vaksinimi masiv, hotelet kovid, apo si ta shpëtojmë verën turistike 2021?

Në këtë moment turistët kërkojnë një siguri më të madhe dhe parashikueshmëri. Ata gjithnjë e më pak ndikohen nga çmimet, nga atraksionet suplementare, cilësia e shërbimit si dhe nga faktorë të tjerë, të cilat paracaktonin sjelljen e tyre përpara..

08.06.21 12:38 |

Shteti ka paguar 8 euro për testin PCR, qytetarët - nga 46 deri në 91 euro

8 euro është çmimi për një test PCR të paguar nga shteti gjatë prillit 2020, tregojnë të dhënat e një raporti të Institutit Bullgar për Iniciativa Ligjore, të përgatitur në bazë të dokumenteve zyrtare, bëri të ditur reporterja e BNR-së Anelija..

03.06.21 17:41 |

Turqia siguron test PCR për Covid-19 për 10 euro në kufirin me Bullgarinë

Nga qershori pala turke do të lehtësojë hyrjen e udhëtarëve dhe turistëve nga Bullgaria. Kjo u njoftua nga Konsulli i ri i Përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Korhan Küngerü, njoftoi BNR Plovdiv. Me ndihmën e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në..

31.05.21 15:57 |

Hiqet kërkesa për PCR për fëmijët që hyjnë në Bullgari

Nga nesër, 19 maj, për fëmijët deri në 5 vjeç të cilët janë shtetas bullgarë, shtetas të vendeve anëtare të BE-së, vendeve të Shengenit, Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut, Unionit Australian, Kanadasë, SHBA-së, Japonisë, Zelandës së Re,..

18.05.21 16:55 |
Pamje nga Tirana

Nuk do të ketë karantinë për ata që udhëtojnë transit drejt Shqipërisë

Ata që udhëtojnë për në Shqipëri dhe kalojnë transit përmes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë nuk do të vendosen në karantinë të detyrueshme 14 ditore, njoftoi MPJ-ja bullgare. Deri më 3 maj Shqipëria vendosi karantinë prej 14 ditësh për të gjithë..

23.04.21 17:52 |

Hyrja në Bullgari – me certifikatë, PCR test negativ, ose dokument se personi e ka kaluar Covid-19

Nga nesër, lejohet trajnimi në qendrat arsimore në një distancë fizike prej të paktën një metër e gjysmë. Është e detyrueshme mbajtja e maskave dhe dezinfektimi çdo orë. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Kostadin Angellov, bëri..

23.04.21 16:41 |
Marijana Nikollova

Planifikohet lehtësimi i hyrjes së turistëve në Bullgari

Po shqyrtohen mundësitë për hyrjen e lehtësuar të turistëve në vend. Këtë e njoftoi para gazetarëve në Varna Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit në dorëheqje Marijana Nikollova, bëri të ditur qendra e shtypit e Ministrisë. Ndër mundësitë..

20.04.21 16:00 |

Sezoni i verës në Bullgari do të nisë më 1 maj

Stina turistike verore do të nisë më 1 maj, por gjatë respektimit të të gjitha masave kundra epidemiologjike. Kushti është që turistët të cilët hyjnë në vendin tonë të prezantojnë PCR-test, certifikatë të vaksinimit ose provë të antitrupave. Kjo u njoftua..

17.03.21 07:15 |

Do të testojnë nxënësit për përhapjen e Covid-19

Ministrat e shëndetësisë dhe arsimit shqyrtuan me përfaqësues të organizatave të prindërve çështje të lidhura me planet për testimin e fëmijëve për Covid-19 me teste të shpejta të antigjenit. Qëllimi i testimit është që "të bëhet një..

11.02.21 10:10 |

Pa karantinë për bullgarët dhe të huajit me qëndrim të përhershëm pas hyrjes në Bullgari po të kenë PCR test negativ

Që nga 2 shkurti deri më 30 prill shtetasit bullgarë dhe të huajit me qëndrim të përhershëm ose të vazhdueshëm, si dhe anëtarët e familjeve të tyre, të cilët nuk kanë paraqitur PCR test negativ, të bërë jo më vonë se 72 orë para hyrjes në vend,..

01.02.21 19:17 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна