Eмисия новини
от 21.00 часа

Sipas presidentit, koalicioni GERB dhe PP do të shkaktojë neveri

Nuk pres që përqafimi mes Bojko Borisovit (GERB) dhe Kiril Petkovit (“Po e vazhdojmë ndryshimin” - PP) të lindë asgjë tjetër përveç neverisë, dhe kjo nuk çon në besim dhe zgjidhje të qëndrueshme. Kështu komentoi presidenti Rumen Radev para..

01.06.23 12:51 |

Pas tensionit në sallë, seanca e parlamentit u pezullua

Seanca e Kuvendit Popullor më 1 qershor nisi me tension, ofendime dhe përplasje fizike para foltores. Ndërhyrja e kuestorëve ishte e nevojshme. Mbledhja u ndërpre për pushim. Përshkallëzimi nisi me leximin e deklaratave parlamentare. “Vëzrazhdane” i..

01.06.23 12:04 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Pamë një sulm kundër republikës parlamentare

“Pas asaj që pashë ditën e hënë në dorëzimin e mandatit, vendosa të kthehem në Bullgari një ditë më herët nga takimi i shumicës së liderëve evropianë në forumin GLOBSEC në Bratislavë. Ne pamë qartë një sulm ndaj republikës parlamentare. Askush nuk mund..

30.05.23 15:12 |
Asen Vasilev

Prokuroria merr në pyetje drejtuesit e PP-së për kërcënime ndaj një deputeti

Bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin" (PP) Asen Vasilev shkoi në Prokurorinë e Qarkut të Sofjes për t'u marrë në pyetje. Para kësaj, Prokuroria e Shtetit njoftoi se ka filluar procedurë paraprake për presion me kërcënim ndaj deputetit..

30.05.23 12:26 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan formacionet e tjera në parlament në komplot kundër hyrjes së Bullgarisë në Eurozonë

“Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB)akuzuan 5 partitë e tjera parlamentare për një komplot kundër pranimit të Bullgarisë në Eurozonë. Martin Dimitrov nga DB insistoi në miratimin e menjëhershëm të ndryshimeve në Kodin..

31.01.23 16:25 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” janë duke negociuar një bashkim parazgjedhor

Negociatat për bashkimin parazgjedhor mes formacioneve “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB) tashmë janë duke u zhvilluar dhe janë në drejtim të finalizimit. Këtë e tha Daniell Llorer nga PP. DB dhe PP duhet të..

30.01.23 18:41 |

Gjetja e një pune në Bullgari përmes “Kartës Blu” lehtësohet

Projekti i fundit i miratuar nga parlamenti për këtë vit janë ndryshimet në Ligjin për Migracionin e Punës, të cilat lehtësojnë mundësitë për punësimin e të huajve me kualifikim të lartë në vendin tonë përmes të ashtuquajturës “Kartë blu”. Kundër tyre..

23.12.22 19:43 |

Kriza me zgjedhjen e kryetarit të parlamentit vazhdon

Për të dytën ditë, përfaqësuesit e popullit nuk arrijnë të bien dakord se kush duhet të drejtojë parlamentin e ri. Koalicioni GERB-SDS fitues i zgjedhjeve dhe ish-pushtetarët nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) tërhoqën kandidaturat e kandidatëve të..

20.10.22 18:09 |

Pas takimit BSP-ITN: Formohet një mazhorancë kundër korrupsionit

BSP zhvilloi konsultime me “Ka një popull të tillë” (ITN) në kuadër të mandatit të tretë për formimin e qeverisë. Negociatorët ranë dakord të punojnë në programin e qeverisjes së përgatitur nga BSP, “Po e vazhdojmë ndryshimin,” (PP) dhe “Bullgaria..

20.07.22 16:51 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” pret emrin e kandidat kryeministrit për të vendosur nëse do të mbështesë kabinetin e ri

“Bullgaria Demokratike” (DB) do të vendos nëse do ta mbështesë projekt-kabinetin e BSP-së pasi të mësohet se kush është kandidati për kryeministër, njoftoi bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Ai shtoi se pritshmëria është që mandati i tretë..

20.07.22 12:29 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна