Eмисия новини
от часа
Bojko Borisov

Reagime të mprehta kundër shpalljes së mundshme të tokave shtetërore për shitje

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, u shpreh kundër shitjes së mundshme të tokës bujqësore nga Fondi Shtetëror i Tokës. Ai theksoi se deri më tani nuk janë bërë diskutime me GERB-in nga ana e partnerëve të tyre në udhëheqje PP-DB për këtë çështje. Borisov..

29.11.23 17:20 |

Punonjësit e policisë protestuan kundër politizimit të përplasjes me huliganët e futbollit

Qindra policë dolën në një protestë, sipas fjalëve të tyre spontane, para ndërtesës së parlamentit me kërkesën për të ndaluar politizimin e asaj që ndodhi më 16 nëntor, kur gjatë ndeshjes së futbollit Bullgari-Hungari, tifozë futbollistikë protestuan..

22.11.23 17:09 |

Parlamenti vendosi që t’i japim Ukrainës 100 transportues të blinduar pa pagesë

Deputetët miratuan pajisjen e Ukrainës me mjete të blinduara transporti me armatimin që ka në dispozicion, si dhe pjesë këmbimi për shërbimin e tyre, të cilat nuk janë më të nevojshme për nevojat e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Kjo ndodhi me..

22.11.23 14:31 |

PP-DB propozon një komision të përkohshëm për të verifikuar faktet lidhur me dhunën e policisë ndaj tifozëve të futbollit

“Po e vazhdojmë ndryshimin” - Bullgaria Demokratike” /PP-DB/ ka paraqitur në regjistrin e Kuvendit Popullor një projektvendim për krijimin e një komisioni të përkohshëm për hetimin e përdorimit të paligjshëm të forcës nga Ministria e Punëve të..

22.11.23 09:44 |
Boris Bonev

Boris Bonev do të ketë një shans të tretë për të kryesuar Këshillin Bashkiak të Kryeqytetit

PP-DB -"Shpëto Sofjen" do të propozojë për herë të tretë Boris Bonev në krye të Këshillit Bashkiak, tha për BNT këshilltari bashkiak Andrej Zografski. Kandidatura e Boris Bonevit nuk mori 31 votat e nevojshme në votimin e fundit. Këshilltari theksoi..

21.11.23 11:39 |

Parlamenti hodhi poshtë heqjen e derogimit për importin e naftës ruse

Kuvendi Popullor hodhi poshtë propozimin e GERB-it, të mbështetur nga DPS, për heqjen brenda tre ditëve të derogimit për importin e naftës ruse në Bullgari. Në shenjë proteste, përfaqësuesit e popullit nga grupet parlamentare GERB dhe DPS u larguan nga..

16.11.23 16:41 |
Bojko Borisov

Lideri i GERB-it Bojko Borisov me komentin e tij të parë pas zgjedhjeve

"Mënyra më e mirë për ta rikthyer Sofjen është ta humbasësh. Tani duhet ta shpëtojmë atë nga shpëtimtarët - unë i njoh këta njerëz, nuk mund të punojnë sepse janë dembel". Kështu deklaroi lideri i GERB-it, Bojko Borisov, në komentin e tij të parë pas..

31.10.23 18:37 |
Vasill Terziev

Vasill Terziev: Vazhdoj luftën për të qenë kryebashkiak i të gjithë sofjanasve

Menjëherë pas shpalljes së rezultateve të exit poll-it për zgjedhjet për kryetar bashkie të Sofjes, nga të cilat u bë e qartë se do të ketë balotazh për kryetar të bashkisë së Sofjes ndërmjet Vasill Terziev (PP-DB, Save Sofia) me 38.8% dhe..

29.10.23 21:21 |
Aleksandër Jollovski

Skandal me makinat e votimit në fund të fushatës zgjedhore

Kryeministrja në detyrë Maria Gabriel dhe përfaqësuesit e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve do të dëgjohen në një këshill të jashtëzakonshëm në parlament. Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare paraqiti një video-raport se si zëvendësministri i..

27.10.23 15:08 |

Kandidati i PP-DB kryeson me 8% ndaj atij të emëruar nga GERB për kryetar të kryeqytetit

Tri ditë para votimit vendor, kandidati për kryetar bashkie të kryeqytetit Vasill Terziev nga PP-DB dhe "Shpëto Sofjen" kryeson me 29.8% përpara Anton Hekimjan nga GERB me 21.1%, Vanja Grigorova nga "BSP për Bullgarinë" me 20.2%, Dejan Nikollov nga..

26.10.23 14:53 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна