Eмисия новини
от 15.00 часа

Piktori Minço Kacarov i njohur në Paris, por i panjohur në Bullgari

Gjatë vitit 1891 lindi Minço – fëmija i katërt në familjen e Todor Kacarit nga Brezovo (Bullgari Jugore). Fëmija lindi me dorë të djathtë të pazhvilluar, por do të kapte furçën me dorën e majtë, sepse u bë piktor – i njohur më shumë jashtë shtetit sesa..

01.02.20 10:30 |
Grigor Dimitrov pas suksesit të madh në Paris

Grigor Dimitrov u klasifikua për gjysmëfinalet e turneut të tenisit në Paris

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për gjysmëfinalet e Masters 1000 – turneu i tenisit në Paris. Dimitrov fitoi me 6:2 dhe 7:5 kundër kilianit Kristian Garin. Ndeshja vazhdoi një orë e gjysmë në fushën qendrore të tenisit AccorHotels..

01.11.19 17:51 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov – për here të parë në çerekfinalet e turneut të Parisit

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për herë të parë në karrierën e tij për çerekfinalet e turneut “Masters”në kryeqytetin francez Paris me çmime për 5.21 miliona euro. Dimitrovi eliminoi në raundin e dytë austriakun Dominic Thiem,..

31.10.19 17:47 |
Notre Dame de Paris

Presidenti dhe Kryeministri përkrahin francezët në lidhje me zjarrin në Notre Dame

Lidhur me zjarrin në Katedralen e Paristi Notre Dame, Presidenti Rumen Radev në profilin e tij në Facebook shkroi se çdo një dëm në Katedrale është një plagë e dhimbshme jo vetëm për francezët, por edhe për të gjithë evropianët dhe për tërë..

16.04.19 10:37 |
“Një ditë me shi në Paris”

Ivan Stratiev: “Kur je në Paris nuk ka kuptim të pikturosh atë, të cilën e di”

Nën titullin “Nga Parisi në Paris” në Sofje u hap ekspozita e piktorit të njohur Ivan Stratiev. Ajo është fryt i qëndrimit të tij në këtë qytet ku në vazhdim të dy muajve punonte në atelietë e Lidhjes së Piktorëve Bullgarë në Cite Internationale des..

07.04.17 09:25 |
Всички новини: днес | вчера