Eмисия новини
от 22.00 часа

Një valë protestash po e ndez verën në Bullgari

Vera erdhi me protesta në vendin tonë. Pasionet në shoqëri janë ndezur nga dy kriza paralele - ajo politike, e lidhur me votën e mosbesimit ndaj qeverisë së Kryeministrit Kirill Petkov, dhe ajo ekonomike, e diktuar nga rritja e inflacionit dhe rritja e..

22.06.22 13:50 |

Parlamenti dështoi tri herë për të arritur kuorumin për të zgjedhur kryetarin e ri të Parlamentit

Ne nuk do të propozojmë një kryetar të ri të parlamentit. Le ta bëjë këtë forca e dytë politike dhe mbështetësit e tyre të bëjnë një propozim, tha për BNT Andrej Gjurov, kreu i grupit parlamentar të partisë në pushtet "Po e vazhdojmë ndryshimin"...

22.06.22 10:11 |

Votimi i mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë do të mbahet më 22 qershor pas orës 19.00

Në Kuvendin Popullor përfunduan debatet tetëorësh për mocionin e mosbesimit ndaj kabinetit dorëzuar nga GERB-SDS. Nesër mbrëma ai do të votohet nga deputetët në një seancë të jashtëzakonshme, njoftoi kryetari i përkohshëm i Kuvendit Popullor Mirosllav..

21.06.22 19:53 |
Godina e Parlamentit

Deputetët po diskutojnë votën e mosbesimi ndaj qeverisë bullgare

Parlamenti bullgar thirri një seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar mbi votën e mosbesimit ndaj qeverisë së Kirill Petkovit të kërkuar nga GERB-SDS. Motivi i forcës së dytë më të madhe politike në opozitë është dështimi në politikën financiare dhe..

21.06.22 11:23 |

Largimi i kryetarit të Parlamentit si një provë për rrëzimin e qeverisë

Tri partitë opozitare në Parlamentin bullgar (GERB, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe “Vëzrazhdane”) dhe partia e Sllavi Trifonovit "Ka një popull të tillë" (ITN), e cila u shkëput nga koalicioni në pushtet, rrëzuan kryetarin e Kuvendit..

17.06.22 15:19 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti është i indinjuar nga ajo që po ndodh në Parlament

Unë po ndjek me hidhërim shpërbërjen e këtij Kuvendi. Deputetët duhet të jenë të vetëdijshëm se lufta e tyre prej balte diskrediton të gjithë sistemin politik, tha Presidenti Rumen Radev për krizën politike. "Parlamenti bullgar nuk është një treg...

17.06.22 13:31 |
Kiril Simeonov, i cili u shkëput nga grupi i ITN në Parlament, mori urime nga Hristo Petrov nga partia në pushtet

Tension në Parlament, largohet akoma një deputet nga “Ka një popull të tillë”

Puna e Parlamentit filloi me tension, pas një deklarate të liderit të “Vërazhdane”, Kostadin Kostadinov, i cili i quajti mbështetësit e qeverisë para Parlamentit "Sorosoidë" që duan të organizojnë një majdan. Në përgjigje, BSP komentoi se..

17.06.22 10:57 |
Kirill Petkov

Kryeministri e transferoi çështjen e Maqedonisë së Veriut në Parlament

Në fillim të seancës së qeverisë, Kryeministri Kirill Petkov tha se dëshiron që çdo propozim për heqjen e vetos mbi Maqedoninë Veriore të vendoset nga Parlamenti. “Çdo propozim i Presidencës Franceze të BE-së, një shteti anëtar apo Komisionit..

15.06.22 11:31 |

Qeveria nuk do të bëjë asgjë për Maqedoninë e Veriut pa Parlamentin

Qeveria nuk do të bëjë asgjë për kandidaturën e Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Evropian pa Parlamentin bullgar. Këtë e bëri të ditur Kryeministri Kirill Petkov në përgjigje të një pyetjeje gazetareske, transmetoi..

02.06.22 19:32 |

Nëse sot kishte zgjedhje të reja, 8 formacione do të hynin në Parlament

Sipas një sondazhi sociologjik të agjencisë “Trend”, të porositur nga gazeta “24 Çasa”, nëse sot kishte zgjedhje të reja, 8 formacione do të hynin në Parlament. 19% e të anketuarve e vlerësojnë pozitivisht punën e Parlamentit. Në prill, vlerësimi..

16.05.22 11:26 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера