Eмисия новини
от 22.00 часа
Georgi Svilenski nga BSP ia kthen mandatin e paplotësuar për formimin e qeverisë presidentit Rumen Radev. Tani është radha e kreut të shtetit.

Kolaps i përpjekjeve për krijimin e qeverisë - po tani ku?

Zgjedhjet e parakohshme tashmë janë të sigurta pasi partia politike BSP e zgjedhur nga presidenti, ktheu mandatin e tretë eksplorues të paplotësuar. "Ai u quajt në mënyra të ndryshme - teknik, krize, etj., por doli të ishte më tepër një mollë e..

29.07.22 13:22 |

Ata që largohen nga qeveria, si dhe të tjerët, nuk duan zgjedhje të parakohshme

Pas këshillit drejtues të tri partive të mbetura në qeveri “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare (BSP) dhe “Bullgaria Demokratike”, Kryeministri Kirill Petkov tha se do të bëjnë gjithçka që është në fuqinë e tyre që Bullgaria të..

09.06.22 09:27 |
Asen Vasilev

Qeveria miratoi një plan për vënien e euros në qarkullim

Qeveria miratoi një plan për vënien e euros në qarkullim në Bullgari. Në një konferencë në Këshillin e Ministrave, Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave Asen Vasilev shpjegoi se ky është një plan operativ që u jep afate dhe detyra të qarta..

27.05.22 17:01 |
Кornelija Ninova

BSP nuancoi pozicionin e saj për dërgimin e armëve në Ukrainë

Partia Socialiste Bullgare (BSP) do të largohet nga koalicioni qeverisës nëse qeveria voton për ndihmën ushtarake për Ukrainën, tha zëvendëskryeministrja dhe ministre e ekonomisë Kornelija Ninova gjatë një vizite në fshatin Përvenec. Ajo nuk..

29.04.22 14:38 |

Në dy muaj besimi te qeveria ra në 19 për qind

Një sondazh i Agjencisë “Alpha Research” evidenton një rënie të miratimit nga 35 për qind në 19 për qind dhe një rritje të mosmiratimit ndaj qeverisë nga 23 për qind në 48 për qind. Besimi te Kryeministri Kirill Petkov gjithashtu ra nga 39 për qind..

18.04.22 12:52 |
Аtanas Atanasov

Disa nga autoritetet po kërkojnë pëlqim për ndihmë ushtarake për Ukrainën

Koalicioni qeverisës, “Bullgaria Demokratike”, po fillon konsultime për të arritur një marrëveshje për ofrimin e ndihmës ushtarako-teknike për Ukrainën sipas nevojave dhe aftësive të saj, këtë e njoftoi në një deklaratë në Parlament bashkëkryetari..

30.03.22 10:59 |

Koalicioni qeverisës nuk do të shpërbëhet për shkak të luftës në Ukrainë

Institucionet në Bullgari janë nën kontroll dhe kjo po ndodh kryesisht për shkak të prokurorisë, tha Kryeministri Kirill Petkov pas një takimi me bizneset për krizën në Ukrainë dhe pasojat për Evropën dhe Bullgarinë. Kryeministri është i..

15.03.22 12:06 |

Bullgarët janë skeptikë për qeverisjen e vendit

Qeveria e Kirill Petkovit startoi me 35 për qind vlerësime pozitive kundrejt 23 për qind – negative, duke u bërë kabineti i parë që nga viti 2009 (nga qeveria e parë e GERB-it) me vlerësimin fillestar pozitiv. Këtë e tregon një sondazh i..

17.02.22 17:20 |

Rritja e çmimeve është problemi kryesor për bullgarët

Rritja e çmimeve është sfida kryesore për qeverinë e re, sipas një anketimi të Agjencisë “Trend”, të porositur nga gazeta “24 Çasa”. 58 për qind e njerëzve besojnë se kjo është çështja më urgjente për t'u zgjidhur. Kabineti i Kryeministrit..

26.01.22 15:22 |

25 vjet nga sulmimi i Kuvendit Popullor

Sot, 10.01., shënohet 25 vjetori i sulmimit të Kuvendit Popullor gjatë protestave masive kundër qeverisë së Partisë Socialiste Bullgare /BSP/, të cilat çuan në rënien e qeverisë së Zhan Videnovit.   Viti 1997 - Fillimi i ri..

10.01.22 09:38 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера