Eмисия новини
от 04.00 часа

Kuvend i Madh Popullor thirret me shumicë nga dy të tretat

Sipas deputetit nga Partia Socialiste Bullgare Filip Popov ka mundësi që propozimi i partisë GERB për Kuvend të Madh Popullor të paraqitet në parlament në gusht. Para BNR ai komentoi, se Kuvend i Madh Popullor thirret me shumicë nga dy të tretat,..

14.08.20 15:18 |
Valeri Zhabljanov

Njerëzit nuk e njohin Partinë Socialiste Bullgare si alternativë e partisë GERB

Pjesa e madhe e njerëzve e pranojnë Partinë Socialiste Bullgare si pjesë e statukosë, tha para BNR deputeti nga “Partia Socialiste Bullgare për Bullgarinë” Valeri Zhabljanov, njeri prej kandidatëve për lider të partisë. Sipas tij Partia Socialiste..

13.08.20 16:26 |

Mbledhja e jashtëzakonshme e parlamentit u dështua

U dështua mbledhja e jashtëzakonshme parlamentare thirrur me kërkesë të Partisë Socialiste Bullgare. Në të pritej të dëgjohet kryeministri Bojko Borisov dhe të diskutohet aktualizimi i buxhetit për shkak të masave ekonomike sociale për kapërcimin e..

13.08.20 11:04 |
Liderja e BSP-së Kornelija Ninova dhe Rumen Geçev

Partia Socialiste Bullgare kërkon mbledhje të jashtëzakonshme të Parlamentit

Partia Socialiste Bullgare (BSP) kërkon që ditën e hënë të ketë mbledhje të jashtëzakonshme të Parlamentit, i cili që nga 1 gushti është në pushime verore. Socialistët duan që të dëgjohen Bojko Borisov dhe Ministri i Punëve të Brendshme..

06.08.20 15:30 |

Zgjedhje të parakohshme do të çojnë në një parlament laraman

Zgjedhjet e parakohshme për rrugëdalje nga kriza i përkrahin 39.7 për qind nga bullgarët. 40 për qind janë ata të cilët shpallen për kërkimin e konsensusit deri në zgjedhjet në vitin 2021. Këtë e tregon një anketim i agjencie “Allfa Risërç”...

03.08.20 13:41 |
Godina e BNT-së në Sofje

Rritje e pakënaqësisë para godinës së Televizionit Kombëtar Bullgar

Dje në mbrëmje tensioni i protestave u rrit para godinës së Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT). Protestuesit bllokuan godinën me kërkesë për dorëheqjen e drejtorit të përgjithshëm Emill Koshllukov dhe dy orë nuk lejuan që nga ajo të dalin..

25.07.20 09:32 |
Kryeprokurori Ivan Geshev

Opozita ngul këmbë që Kryeprokurori të paraqitet para Parlamentit

Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste Bullgare (BSP) parashtroi në Parlament kërkesë për dëgjimin e Kryeprokurorit Ivan Geshev. Deputetët kërkojnë nga Kryeprokurori një raport për veprimet e tij që nga fillimi i mandatit të tij deri tani. BSP..

22.07.20 13:43 |
Kornelija Ninova

Opozita argumentoi votën e mosbesimit ndaj qeverisë

Dorëheqje, gjyq dhe drejtësi kërkoi liderja e Partisë Socialiste Bullgare Kornelija Ninova nga tribuna parlamentare. Ajo theksoi, se shkak për protestat kundër pushtetarëve është depërtimi i organeve të armatosura të pushtetit në institucionin..

20.07.20 11:33 |
Georgi Svilenski

Partia Socialiste Bullgare nuk do të përfitojë nga protestat

Partia Socialiste Bullgare nuk do të përfitojë nga protestat, tha para Radios Kombëtare Bullgare deputeti i së majtës Georgi Svilenski. Sipas tij partia përkrah demonstratat antiqeveritare sepse janë të drejta dhe shtetësia duhet të rivendoset. Deputeti..

19.07.20 12:41 |
Monumenti i Vasill Levskit

Në qytetin Vraca kryetarja e Partisë Socialiste Bullgare Ninova u përul para monumentit të Apostulli

Para monumentit të revolucionarit Vasill Levski në qytetin Vraca, kryetarja e Partisë Socialiste Bullgare Kornelija Ninova tha, se Apostulli dha jetën për barazinë, lirinë, mirëkuptimin midis popujve dhe barazinë para ligjeve. Sipas saj njohja më e madhe..

18.07.20 17:32 |
Всички новини: днес | вчера