Eмисия новини
от 13.00 часа

Radev dhe Mattarella diskutuan bashkëpunimin në ekonomi dhe investimet

Në ditën e fundit të vizitës së Presidentit bullgar Rumen Radev në Romë, ai u takua me homologun e tij italian Sergio Mattarella. Të dy diskutuan bashkëpunimin ekonomik dhe të investimeve midis dy vendeve tona, mbrojtjen e kufijve të jashtëm të BE..

28.05.21 15:19 |
Atanas Pekanov

13% e parave të BE-së për rimëkëmbje mund të vijnë në vitin 2021

Plani i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është ende në proces, tha para bTV Zëvendëskryeministri i përkohshëm për fondet e BE-së Atanas Pekanov. Këtë vit ai pret që vendi të marrë deri në 13% prej mjeteve të parashikuara në plan. "Ne jemi në proces..

26.05.21 11:57 |
Presidenti Radev

Presidenti paralajmëroi për rreziqet nga planet e BE-së për klimën

Pas vendimit për të zvogëluar gazrat serë me më shumë se 55% deri në 2030 dhe në mungesë të masave që mbrojnë vendet si Bullgaria, shtetet e pasura do të bëhen edhe më të pasura, ndërsa ato të varfra - edhe më të varfra dhe jokonkurruese. Kjo u..

26.05.21 09:14 |

Ka nevojë për një ndryshim të rrënjësishëm të modelit në të cilin Bullgaria tërheq investime

Që të mund të shpresojë tek fondet evropiane për të mbështetur ekonominë në krizë, Bullgaria duhet t'i paraqesë Komisionit Evropian një Plan të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë i cili të jetë motivuar mirë.Projekti i këtij dokumenti u paraqit për..

22.04.21 10:32 |
Всички новини: днес | вчера