Eмисия новини
от 06.00 часа

Claire Theodora Apovo – një vajzë bullgare nga Benini

Hijeshia e një perëndeshe afrikane,  guximi i Amazonës Dahomeane,  një vështrim i matur dhe i kthjellë ndaj botës dhe etje e madhe për zbulimin e kulturës bullgare, buzëqeshje me shkëlqimin e rrezeve të para të diellit, i cili ndriçon Tokën e..

29.08.21 13:20 |

Jean-Baptiste Leclère për pasionet e tij bullgare

“U dashurova me Bullgarinë vite më parë - herën e parë që vizitova vendin tuaj”- rrëfen Jean-Baptiste Leclère. Perkusionisti i njohur jeton në Paris dhe si ekzekutues dhe pedagog shpesh udhëton nëpër botë për koncerte dhe për klasa të mjeshtërve. Një nga..

30.07.21 09:05 |

Armë unike nga periudha e Çlirimit të Bullgarisë prezantojnë në qytetin Pleven

Deri më 18 mars në Shtëpinë-Muze “Mbreti Çlirimtar Aleksandri i II” në qytetin Pleven mund të shikohet një ekspozitë kureshtare e cila i kushtohet 143 vjetorit nga Çlirimi i Bullgarisë. Në të janë prezantuar 14 eksponate nga fondi i Muzeut Rajonal..

06.03.21 07:15 |

Prof. Andrej Pantev: Ideja për rimëkëmbjen e shtetit bullgar është shfaqja e patriotizmit të vërtetë

Më 3 mars të vitit 1878 Bullgaria u rimëkëmb si shtet në hartën politike evropiane. U realizua ëndrra për Çlirimin e vendit gjë për të cilën luftuan   dhe sakrifikuan jetën e tyre mijëra letrarë, arsimtarë dhe revolucionarë bullgarë...

03.03.21 06:25 |

Qyteti Pleven me një ekspozitë në lidhje me 80 vjetorin nga lindja e Emill Dimitrovit

Çmimet e këngëtarit të madh bullgar të estradës Emill Dimitrov do të tregohen  në qytetin e tij të lindjes Pleven më 23 dhjetor, kur mbushen 80 vjet nga lindja e tij. Gjatë vitit 1960 Emilli debuton si këngëtar me këngën e kompozuar nga ai “Arlekino”,..

20.12.20 07:10 |
Teatri Dramatik të Kukullave “Ivan Radoev”

Një rekord - mbi 4000 spektatorë online kanë parë një premierë të Teatrit të Plevenit

Premiera e parë online në historinë 101 vjeçare të Teatrit Dramatik të Kukullave “Ivan Radoev” në qytetin Pleven është shikuar prej mbi 4 mijë spektatorëve nga kontinentet e ndryshme në faqen e teatrit në Internet. Bëhet fjalë për shfaqjen e Javor..

19.12.20 07:10 |

Shkolla më e spikatur e artit për fëmijë në Pleven mbushi 30 vjet

Për 30 vjet nxënësit e Shkollës Artistike në qytetin Pleven “Kolorit” janë dekoruar me më shumë se 7 000 çmime - të arta, të argjendta, të bronzta, çmime dhe certifikata nga konkurse në mbi 30 vende, njoftoi piktorja Maja Ananieva, udhëheqëse e..

12.12.20 08:05 |

Përvjetori i 102-të i Betejës së Dojranit do të shënohet në qytetin Pleven

Përvjetori i 102-të i fitores së arritur nga ushtria e vogël bullgare në rajonin e Dojranit gjatë Luftës së Parë Botërore, do të shënohet me solemnitet në qytetin Pleven. Beteja te Dojrani është një nga fitoret më të mëdha të ushtrisë bullgare..

27.09.20 11:07 |
“Në hapat e Apostullit”

Nga qyteti Pleven fillon marshimi “Në hapat e Apostullit”

Nga qyteti Pleven (Bullgari Veriore) nis marshimi turistik kombëtar “Në hapat e Apostullit”. Për vitin e 26-të me radhë turistët nga e gjithë vendi do të ecin nëpër hapat e revolucionarit Vasill Levski, i cili ia kushtoi jetën e vet lirisë së..

12.07.20 09:57 |

Bllokuan vatrën e koronavirusit në fshatin Bukovllëk

Në përputhje me strategjinë për parandalimin e rasteve të reja të Covid-19 nën karantinë të pjesshme po ndodhet fshati Bukovllëk, afër qytetit verior Pleven. Të infektuarit vetëm për 2 ditë janë 24, kurse më 16 qershor janë konfirmuar 4 raste të reja...

16.06.20 10:59 |
Всички новини: днес | вчера