Eмисия новини
от 22.00 часа
Teodora Marçeva dhe Anna-Maria Irodotu

Teodora nga Bullgaria dhe Anna-Maria nga Qiproja – dy yje të ardhshme të operës

Kontaktin e parë me operën Teodora e bën në moshën 9-vjeçare. Asaj nuk i bën përshtypje historia e ndërlikuar e skenës, por kur kthehet në shtëpi, përpiqet të imitojë këndimin e artistëve në banjë. Në moshën pesë vjeçare, Anna-Maria..

03.07.22 13:45 |

Arti operistik përsëri gjen dekor të natyrshëm në mesë të natyrës së Bellogradçikut

Opera “Aida” nga Xhuzepe Verdi, “Karmen – Suitë” nga Zhorzh Bize, baleti “Liqeni i Mjellmave” nga Pjotër Iliç Çajkovski dhe “Bolero” nga Moris Ravell janë pjesë e programit të festivalit të sivjetshëm veror “Opera në majat” – Shkëmbinjtë e..

08.08.21 09:45 |

Sofja pret Ditën Botërore të Operës me shfaqje të anuluara

Me shfaqje të anuluara për shkak të krizës me koronavirusin, Opera dhe Baleti i Sofjes festojnë Ditën Botërore të Operës – 25 tetorin. Ditë të vet për të festuar arti operistik ka nga viti 2019. Iniciativa ishte i organizatës profesionaleOpera..

25.10.20 13:07 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера