Eмисия новини
от 20.00 часа

Mbërriti ambulanca neonatale për fëmijët në Plovdiv dhe rajon

Ambulanca neonatale, e blerë me ndihmën e fushatës "Kapakë për të ardhmen" , mbërriti në Plovdiv. Automjeti mjekësor iu dhurua departamentit të urgjencës të Spitalit Universitar “Plovdiv”. Për blerjen e ambulancës me vlerë 200 000 leva kishte nevojë..

19.10.21 19:08 |

Fabrika e parë e kupave të ngrënshme në Evropë tashmë po funksionon në Plovdiv

Në Plovdiv filloi prodhimi i parë në Evropë i kupave të ngrënshme të biodegradueshme për kafe. Ky inovacion i vjen në mendje banuesit të qytetit Plovdiv Mirosllav Zaprjanov, prova e parë për të bërë kupa të ngrënshme është në furën e..

10.10.21 16:25 |

Një uzinë e re e teknologjive të larta filloi punë pranë Plovdivit

Brenda 1 viti do të trefishohen vendet e punës në uzinën e re të teknologjisë optike, e cila u hap në Zonën Ekonomike “Trakia”. Aktualisht janë emëruar 50 specialistë, tha në ceremoninë e inaugurimit zëvendëskryetari i Bashkisë së Plovdivit Stefan..

04.10.21 14:15 |

“Fundjava në Plovdiv” do të mbahet pavarësisht kufizimeve pandemike

Edicioni i katërt i Festivalit “Fundjava në Plovdiv” bashkon përpjekjet e të punësuarve në degën turistike në zhvillimin e qytetit si një vend tërheqës për pushim dhe itinerare kulturore. Nga 17 deri më 19 shtator qytetarët dhe miqtë e qytetit..

18.09.21 07:35 |
Hyrja e Princit Aleksandër I në Plovdiv, 10 shtator 1885

Më 6 shtator 1885 Bullgaria bëhet përsëri një shtet i bashkuar

Më 3 mars 1878, bëhet realitet një ëndërr e madhe e patriotëve për një kohë të gjatë - pas një pranie pesëshekullore brenda Perandorisë Osmane, Bullgaria përsëri spikat  në hartën politike të Evropës. Liria më në fund ka ardhur, në konturët e shtetit të..

06.09.21 07:00 |

Muzeu “Hipokrat” paraqes hapat e parë të farmacisë moderne në Bullgari

Koleksioni i cili na transferon në kohën nga fundi i Perandorisë Osmane dhe dekadat e para të Bullgarisë së sapo çliruar (fundi i shekullit XIX), është   vepër e një grup farmacistësh nga Plovdivi. Ata e shëtitën Bullgarinë Jugore për të mbledhur..

04.09.21 06:00 |

Volejbollistet bullgare përfunduan pjesëmarrjen e tyre në Kampionatin Evropian pas një ndeshjeje dramatike

Ditën e diel fati i keq pengoi kombëtaren bullgare të volejbollit për femra të luftojë për një vend në çerekfinalen e Kampionatit Evropian të Volejbollit në Plovdiv. Në një ndeshje me pesë sete me një përfundim jashtëzakonisht të kontestuar, skuadra..

30.08.21 08:52 |

Përhapje e re e murtajës afrikane të derrave në një fshat në Plovdiv

Një shpërthim i dytë i murtajës afrikane të derrave është zbuluar vetëm në dy ditët e fundit. Pas fermës industriale në fshatin Aprillci në rrethin e Pazarxhikut sëmundja është konstatuar edhe në një fermë personale të paregjistruar në..

19.08.21 19:34 |
Aeroporti i Plovdivit

Fluturime nga Plovdivi për në Londër, Dortmund dhe Memmingen

Aviokompania Wizz Air ka nisur fluturime për dhe nga Plovdiv, bëri të ditur BNR Plovdiv. Nga fillimi i nëntorit, operatori do të sigurojë fluturime për në Londër, Dortmund dhe Memmingen. Fluturimet deri në kryeqytetin britanik do të jenë tre herë..

19.08.21 19:18 |
Violeta Egan dhe Nicole Gancheva Contreras  para bustit të Sirak Skitnik në Radion Kombëtare Bullgare

Bullgaria si një “destinacion veror” për fëmijët bullgarë të lindur jashtë shtetit

Për shumë fëmijë bullgarë të lindur jashtë shtetit që prej vitesh Bullgaria është e kthyer në një “destinacion veror”. Ata e frekuentojnë atdheun e prindërve kryesisht gjatë verës, në kohën e pushimeve. Violeta Egan dhe Nicole Gancheva Contreras..

05.08.21 13:49 |
Всички новини: днес | вчера