Eмисия новини
от 00.00 часа

Policia ka hyrë në Bashkinë e Pomories pas një sinjali për keqpërdorim të fondeve të BE-së

Ekipet e policisë kanë hyrë mëngjesin e sotëm në Bashkinë e Pomories për të hetuar keqpërdorimin e fondeve evropiane për ndërtimin e disa fshatrave të peshkimit. Ka të dhëna për shpenzime për miliona euro të cilat në fakt nuk janë realizuar. Tashmë janë..

10.01.22 13:08 |

A janë zogjtë lajmëtarët qiellorë?

“Shpendët - të dërguarit qiellor ose çfarë?” - kështu quhet ekspozita udhëtuese e Muzeut Historik në Pomorie, e cila prezanton mistikën dhe traditat e lidhura me përfytyrimet për shpendët që nga lashtësia deri në ditët tona. Që nga fillimi..

13.11.21 09:10 |
Pallati në Ballçik

Pallati i mbretëreshës rumune Maria në Ballçik është tërheqës edhe në pandemi

190 mijë persona kanë vizituar “Pallatin” në qytetin Ballçik të Detit të Zi që nga fillimi i vitit 2021, raporton bgtourism.bg. Nga dje deri në fund të marsit 2022 në “Pallat” mund të shihet një ekspozitë interesante e lëvizshme e Muzeut Historik..

03.11.21 06:05 |

Një verë e nxehtë dhe në tregun e pasurive të paluajtshme buzë detit

80% nga blerësit e pronave pushimore nëpër bregdetin e Detit të Zi janë bullgarë, tregojnë të dhënat e specialistëve nga një kompani e madhe ndërtimore dhe investuese në fushën e vendbanimeve pushuese. “Kufizimet për udhëtim për shkak të..

11.08.21 07:15 |

Kisha më e vjetër funksionuese në qytetin Pomorie ruan me xhelozi ikonën e Shpëtimtarit

Më 6 gusht Kisha jonë Ortodokse feston Shpërfytyrimin e Shenjtë të Zotit, si një kujtim të lavdisë dhe fuqisë qiellore të Jezu Krishtit, i cili është transformuar para tre dishepujve të tij. Kjo është një nga mrekullitë më të mëdha të kryera nga..

06.08.21 07:15 |

Hapen pika vaksinimi kundër Covid-19 në bregdetin jugor të Detit të Zi

Më 29 korrik në orën 10 të mëngjesit në vendpushimin "Sllënçev Brjag" dhe në qytetin Nesebër do të zhvillohet fushatë vaksinimi. Pikat e vaksinimit do të vendosen në oborrin e Qendrës së Artizanatit në rrugën 46 “Otec Paisij” - ish-poliklinika në..

29.07.21 10:53 |

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

27.07.21 16:34 |

Pomorie po përgatitet për stinën e re turistike

50 do të jenë policët e dërguar në Pomorie këtë verë. Turistët do të mund të parkojnë falas, por nën një kontroll të rreptë. "Rusishtja po dëgjohet tashmë në Pomorie. Rusët që kanë shtëpi këtu kanë filluar të vijnë, por ata nuk ishin atje gjatë..

14.05.21 05:15 |

Sezoni vjeshtë-dimër në det ka filluar

Gjatë javës së kaluar qyteti Burgas priti 25 turistët e parë nga Ukraina për një pushim të kombinuar për periudhën vjeshtë-dimër. Sipas traditës së vjetër bullgare turistët u pritën me bukë dhe mjaltë , nën tingujt e instrumenteve autentike..

24.10.20 06:15 |

Dita e 97 e protestave

Për sonte u caktua mbrëmja e 97 e protestave. Gjatë protestës tradicionale dje, ditën e 96 të pakënaqësisë popullore, protestuesit bllokuan për një kohë të shkurtër Urën e Shqiponjave. Udhëheqësit e protestës njoftuan se ditën e premte..

13.10.20 10:46 |
Всички новини: днес | вчера