Eмисия новини
от 08.00 часа
Kryeministri në dorëheqje Kirill Petkov (majtas) me Zëvendëskryeministrin e dorëhequr Asen Vasilev

“Po e vazhdojmë ndryshimin” me konsultime paralele për formimin e qeverisë së re

"Po e vazhdojmë ndryshimin" nisin negociatat për një kabinet të ri - në sfondin e konsultimeve presidenciale, të cilat vazhdojnë edhe sot. Partia e kryeministrit të dorëhequr Kirill Petkov do të takohet sonte me partnerët aktualë të..

28.06.22 12:15 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev mbështet propozimin francez për Maqedoninë e Veriut

Presidenti Rumen Radev shprehu mbështetje për propozimin e Francës për heqjen e vetos ndaj negociatave të Maqedonisë Veriore për anëtarësim në BE. "Ne nuk do të kishim marrë propozimin francez, i cili është më i miri deri tani nëse Bullgaria..

22.06.22 11:18 |

Presidenti dëshiron që qeveria të punojë në mënyrë transparente

Në fillim të vizitës së tij në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua fillimisht në Ambasadën bullgare në Berlin me përfaqësues të komunitetit bullgar në republikën federale. I pyetur nëse do të kishte zgjedhje të parakohshme për shkak të..

16.05.22 09:14 |
Presidenti Rumen Radev

Takim i Presidentit Rumen Radev me Milosh Zeman në Çeki

Presidenti Rumen Radev mbërriti për një vizitë zyrtare në Republikën Çeke me ftesë të homologut të tij çek, Milosh Zeman, transmetoi BTA. Programi i tij fillon më 10 maj. Vizita do të zgjasë deri më 11 maj. Në delegacion janë Ministrja e Punëve të..

09.05.22 19:41 |
Evelina Sllavkova

Rritja e çmimeve dhe lufta në Ukrainë po minojnë besimin tek qeveria

Muaji i mjaltit për qeverinë ka përfunduar, tha për BNR sociologia nga agjencia “Trend”, Evelina Sllavkova. “Kjo qeveri filloi me qëndrime thuajse të barabarta mbështetjeje dhe mohimi. Për momentin, hendeku midis qëndrimit pozitiv dhe atij negativ është..

16.03.22 10:46 |
Presidenti Radev

Presidenti Radev: Shembulli i të parëve tanë sot shkëlqen veçanërisht

Me rastin e 10 marsit - ditës kur Bullgaria shënon shpëtimin e hebrenjve bullgarë nga kampet naziste dhe nderon kujtimin e viktimave të Holokaustit, Presidenti Rumen Radev kujtoi guximin e popullit bullgar që duroi një nga sprovat e tij të mëdha..

10.03.22 12:12 |

Presidenti bëri thirrje për një procedurë më të lehtë për dhënien e shtetësisë për diasporat bullgare

“Në procesin e dhënies së shtetësisë bullgare duhet t'i kushtohet vëmendje më e madhe ndryshimeve legjislative, në mënyrë që qytetarët nga bashkësitë historike bullgare jashtë vendit të mund të marrin më lehtë pasaporta bullgare dhe jo ata që deklarojnë..

09.02.22 16:15 |
Kryeministri Kirill Petkov

Presidenti pret që liderët e partnerëve të koalicionit ta mbështesin Kryeministrin

Presidenti Rumen Radev e cilësoi si shantazh institucional marrjen në pyetje të Kryeministrit Kirill Petkov në Prokurori. Kreu i shtetit tha se pret që liderët e partive në koalicion të qëndrojnë fort pas Kryeministrit në situatën aktuale. Sipas..

09.02.22 13:23 |
Sir Stuart Peach (majtas) dhe Presidenti Rumen Radev

Bullgaria shpreson për një zgjidhje të shpejtë të çështjes së të drejtave të bullgarëve maqedonas

Perspektiva evropiane e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe rëndësia kyçe e procesit të integrimit evropian për sigurinë dhe stabilitetin në rajon u diskutua nga Presidenti Rumen Radev dhe i dërguari special i..

02.02.22 17:32 |

Presidenti Radev: Vizita e Kirill Petkovit në Republikën e Maqedonisë së Veriut ishte e nxituar

Çdo veprim i nxituar i qeverisë bullgare dhe çdo sinjal paraprak pozitiv mund të keqinterpretohet si lëshime nga pala bullgare. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev duke iu përgjigjur pyetjeve gazetareske me rastin e takimit të Presidentit të..

01.02.22 19:11 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера