Eмисия новини
от часа

Autoritetet shëndetësore na këshillojnë të përmbahemi nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi

Ministria e Shëndetësisë rekomandon që qytetarët bullgarë të përmbahen nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi për shkak të niveleve të larta të koronavirusit në dy javët e fundit në këto vende. Agjencia gjithashtu bëri thirrje për respektimin e..

04.08.21 19:07 |

Bullgaria nuk do të pranojë të huaj që vijnë nga Malta, Andorra dhe Gjeorgjia

Që nga 26 korriku, Bullgaria po mbyll kufijtë e saj për të huajt nga Malta, Andorra dhe Gjeorgjia për shkak të përkeqësimit të situatës së epidemisë në të tri vendet. Kufizimi tani zbatohet për Mbretërinë e Bashkuar, Spanjën, Qipron dhe Kuvajtin...

26.07.21 09:46 |

Bullgaria shtrëngoi masat kufitare për Covid-19

Që nga 19 korriku Bullgaria forcon masat kufitare kundër Covid-19. Në zonën e kuqe përfshihen 3 vende të reja evropiane - Qiproja, Britania e Madhe dhe Spanja, si dhe Kuvajti dhe Fixhi. Kufizimi për fëmijët që vijnë nga atje do të zbatohet deri në..

19.07.21 10:05 |
Ministrja Petkova

Bullgaria është në pritje të gazit të Izraelit dhe Qipros

Furnizimet e ardhshme të gazit nga Mesdheu Lindor do të kenë një kontribut të konsiderueshëm për diversifikimin dhe konkurrencën e çmimeve jo vetëm në Bullgari, por edhe për Evropën Juglindore. Këtë e tha Ministrja e Energjetikës Temenuzhka Petkova..

28.01.21 16:41 |

Bullgarët që udhëtojnë për në Qipro duhet të kenë test për Covid-19

Që nga data 29 qershor ata që mbërrijnë nga Bullgaria në Qipro duhet të kenë test negativ për koronavirus bërë jo më shumë se sa 72 orë para ardhjes. Nikozia e përfshiu Bullgarinë ndër shtetet me rrezik më të madh për përhapjen e virusit. Kjo u bë pasi..

29.06.20 07:58 |
Nikozia, 22 prill 2020, një grua e moshuar kalon pranë statujës së Perëndeshës Athina

Këngëtari folklorik Dobrin Dobrev: Njerëzit në Qipro i respektojnë masat e shpallura nga qeveria

“Përshëndetje të gjithëve nga Qiproja e ngrohtë. Këtu moti është shumë i bukur dhe vërtetë është keq se jemi mbyllur në shtëpi, por duhet të jemi të disiplinuar deri në fund” – me këto fjalë filloi biseda me bashkatdhetarin tonë Dobrin Dobrev i cili që..

26.04.20 07:00 |

Në Sofje u zhvillua një forum biznesi i Bullgarisë dhe Qipros

Qiproja është një partner i rëndësishëm ekonomik dhe tregtar i vendit tonë, deklaroi Presidenti Rumen Radev gjatë hapjes së Forumit të Biznesit mes Bullgarisë dhe Qipros në Sofje. Ishulli zë vendin e 34 në importin dhe eksportin bullgar. Nikozia mbetet..

26.02.20 16:35 |
Zotërinjtë Borisov dhe Anastasiadis

Bullgaria përkrah gazsjellësin EastMed

Partneriteti energjetik në vijën Izrael-Qipro-Greqi është strategjik, tha kryeministri bullgar Bojko Borisov para presidentit të Qipros Nikos Anastasiadis, i cili ndodhet për një vizitë në Bullgari. Sofja përkrah projektin EastMed. Ai ka rëndësi të madhe..

25.02.20 17:32 |

Vizita e Presidentit të Qipros në Bullgari

Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev dhe homologu i tij qipriot Nikos Anastisiadis shqyrtuan në Sofje kornizën shumëvjeçare evropiane dhe pozitat e përbashkëta të dy shteteve në mbrojtjen e politikës së kohezionit dhe të politikës bujqësore të BE-së. U..

25.02.20 13:36 |
Nikos Anastasiadis

Vizitë zyrtare e presidentit të Qipros në Bullgari

Një vizitë zyrtare në Bullgari do të bëjë presidenti i Qipros Nikos Anastasiadis. Me homologun e tij bullgar Rumen Radev miku do të diskutojë mundësitë për konsolidimin e bashkëpunimit midis dy shteteve dhe pozitat e përbashkëta mbi çështje të rëndësishme..

24.02.20 11:57 |
Всички новини: днес | вчера