Eмисия новини
от 16.00 часа
Dimitër Nikollov dhe shoqja e tij në radio dhe në jetë - Borjana Zheleva.

Dimitër Nikollov: Muzika, Muza dhe Radio Bullgaria e bëjnë jetën time kuptimplotë

Radioja Kombëtare Bullgare ka hyrë në jetën e kompozitorit Dimitër Nikollovdhe për një periudhë të gjatë ka qenë si shkollë, skenë muzikore dhe një frymëzim  për të. Ai është mes kolegëve tanë të pakët, të cilët mund t’i quajmë doajenë të Redaksisë..

15.07.21 10:24 |
Drejtori i BNR-së Andon Balltakov

BNR - media bullgare që ofron informacion në 10 gjuhë

"Rikthimi i stabilitetit – ky ishte prioriteti im si drejtor i ri i një institucioni, i cili drejton 11 radio - programe dhe gjashtë formacione muzikore dhe ofron përmbajtje digjitale në 10 gjuhë." Këtë e tha në një intervistë për Bashkimin..

07.07.21 18:50 |

Manastiri i Rilës dhe qyteti i lashtë Nesebër janë ndër objektet më të njohura të UNESKO-së në Bullgari, tregon kuizi ynë online

Në lidhje me përvjetorin e 85-të nga transmetimet e para të Radios Kombëtare Bullgare për jashtë shtetit pasardhësi i tyre - Radio Bullgaria, startoi një lojë me pyetje për kulturën dhe historinë bullgare. Në edicionin e dytë ju pyetëm:..

18.06.21 06:05 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Me Radio Bullgarinë jemi partnerë të mirë

Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare /BNR/ Nënresidentja Ilijana Jotova theksoi rolin e madh të Radio Bullgarisë në drejtim të komunikimit me bullgarët jashtë vendit . "Ne jemi bashkëmendimtarë dhe partnerë shumë të mirë, deri diku..

24.05.21 17:02 |

Radio Bullgaria me njohje të lartë nga Shoqata e Gazetarëve Spanjishtfolës në Bullgari

Radio Bullgaria prapë është ndër fituesit në Konkursit “Bota dhe Ngjyra” , organizuar nga Shoqata e Gazetarëve Spanjishtfolës në Bullgari. Çmimet janë për botime gazetareske dhe për transmetime në gjuhën bullgare dhe në të spanjolle, të cilat..

24.04.21 10:15 |

Rajna Konstantinova: Ju uroj suksese në këto kohë të vështira!

Rajna Konstantinova është ndër personalitetet, që gjithë karrierën e tyre profesionale ia kushtuan Radios. Para disa vitesh e fundit zinte postin e kryetares së Këshillit Publik të Radios Kombëtare Bullgare (BNR), para kësaj për një kohë jo aq të..

18.04.21 07:10 |

Kuizi i parë online i Radio Bullgarisë tregoi njohuri të mira për historinë bullgare

Me rastin e  përvjetorit të 85 të programeve të para të BNR-së për jashtë shtetit  Radio Bullgaria startoi një  lojë me pyetje  për kulturën dhe historinë bullgare. Në edicionin e parë ju pyetëm: Me cilën ngjarje historike e lidhni festën..

17.04.21 12:55 |
Vencesllav Nikollov

Vencesllav Nikollov: Radio Bullgaria është periudha më e mirë në jetën time

Përvjetori i 85 i Radio Bullgarisë është një arsye që t’ju takojmë me veteranët e redaksive të gjuhëve të huaja, të cilët e hapën rrugën e programeve për të huaj të Radios Kombëtare Bullgare. Padyshim shumë prej tyre duhej të përballeshin me sfidat..

27.03.21 10:15 |
Tatjana Llolova

U nda nga jeta legjenda bullgare e kinemasë dhe teatrit Tatjana Llollova

Aktorja e madhe bullgare e teatrit, filmit dhe televizionit Tatjana Llollova vdiq në moshën 87 vjeç. “Unë nuk jam yll, unë jam diell”, thoshte me shaka aktorja që kur ishte e gjallë. Ajo lindi më 10 shkurt të vitit 1934 në Sofje. Babai i saj..

23.03.21 12:36 |

Sonja Kasavetova: “Njerëzit në Radio Bullgarinë kanë frymë të pavarur dhe të lirë”

Sivjet Radio Bullgaria shënon përvjetorin e 85 të themelimit të saj. Pra 85 vjet nga ajo e diel, kur radioja përmes transmetuesit me valë të shkurtra, e njohur si Radiostacioni “Elsa”, filloi transmetimin në të gjithë Evropën, Afrikën e Veriut dhe..

23.03.21 07:15 |
Всички новини: днес | вчера