Mikele Kreshentini dhe ferma e tij për gomarë në Rila

Dashuria e një italiani për kafshët dhe natyrën e paprekur të malit Rila e kanë kthyer një fshat të bukur në një parajsë të vërtetë për të rinj e të mëdhenj. Quhet Maxhare dhe ndodhet rrëzë malit, jo shumë larg vendpushimit të famshëm  Borovec...

07.06.22 07:15 |

Një turiste nga Çekia humbi jetën në malin Rila

Në turiste çeke 29-vjeçare vdiq pasi një pemë u rrëzua mbi tendën e saj afër Manastirit të Rilës, informuan për BNR nga Shërbimi i Zjarrfikësve në qytetin Rila. Në tendë ka pasur akoma një person, i cili është lënduar. Sinjali për këtë është dhënë të..

07.07.20 09:18 |

Filloi një kontrollim në Parkun Kombëtar “Rila”

Për shkak të përdorimit të teknikës së rëndë të ndërtimit në rajonin e shtatë liqeneve të Rilës, Ministria e Mjedisit dhe Ujërave sot filloi kontrollim urgjentë. Ai zhvillohet me urdhër të Prokurorisë së Lartë Administrative. Ekspertët e Ministrisë..

06.07.20 16:06 |
Bozhidar Antonov në kepin Emine, shtator 2018

Rekord i ri: ngjitja e tri majave më të larta të maleve Rila, Pirin dhe Stara Pllanina për 26 orë

Vrapuesi i ultra-maratoneve Bozhidar Antonov përsëri befason me arritjen e tij të fundit – ngjitja radhazi e tri majave më të larta të maleve Rila, Pirin dhe Stara Pllanina. Në këtë sfidë ai përdorte biçikletë në vendet ku nuk vraponte. Dëshira e..

03.07.20 12:39 |

Mosmarrëveshje mes Kryeministrit dhe Ministrit të mjedisit për shkak të parkut “Rila”

Para mbledhjes së rregullt të këshillit të ministrave Kryeministri Bojko Borisov dhe Ministri i mjedisit Emill Dimitrov shkëmbyen replika të ashpra. Diskutim shkaktoi rehabilitimi i një rajoni të dëmtuar nga turistët në Parkun natyror „Rila” në..

01.07.20 15:44 |

Banskoja renditet ndër vendpushimet më të preferuara dimërore në Evropë

Qyteti Bansko (Bullgari Jugperëndimore) është një nga destinacionet më të bukura dhe më tërheqëse për skiatorët, tregon klasifikimi i gazetës zvicerane “Blik”. Me sa Bullgaria nuk është në listën e qendrave klasike dimërore, këtu mund të gjeni..

10.12.19 10:43 |

Ekspozitë për ruajtjen e malit Rila në metronë e Sofjes

Para disa ditësh stacioni më i ri i metrosë së Sofjes – Universiteti i Sofjes “Shën Kliment Ohridski” agoi me një ekspozitë të pazakonshme me titullin “Kujt i është e dashur Rila?” Ajo përfshin mbi 40 fotografi, të cilat zbulojnë bukurinë e pakrahasueshme..

27.10.09 12:38 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна