Eмисия новини
от 16.00 часа

Një britanik i pasionuar pas malit Rodopa tregon

Mijëra qytetarë britanikë kanë zgjedhur Bullgarinë për atdhe të tyre të dytë. Ata vijnë këtu për shkak të klimës së mirë, çmimeve të ulëta dhe jo në vend të fundit - për shkak të natyrës. Dhe as pandemia, as Brexiti janë në gjendje t’i privojnë nga..

16.03.21 07:15 |
Çepellare

Dronë ndriçojnë qiellin mbi qytetin Çepellare

Në mbrëmjen e 7 marsit, mbi vendpushimin dimëror Çepellare në Rodopet, një shfaqje me dronë do të ndriçojë qiellin, njoftoi shërbimi bashkiak i shtypit. Performanca audio-vizuale mbi qytet është me rastin e 143 vjetorit nga Çlirimi i..

07.03.21 17:01 |

Fillimi i sezonit dimëror në Pamporovo shtyhet deri më 21 dhjetor. Tani për tani!

Vendpushimi Pamporovo gëzon një klientelë relativisht modeste, pavarësisht nga bllokimi i pjesshëm dhe restorantet, spa qendrat, pishinat e mbyllura. Në këtë vendpushim të strukur në malin Rodopa nuk punojnë ski-pistat dhe teleferikët. Gjithsesi,..

09.12.20 13:57 |

Starton Pamporovo Bajk Fest 2020

Edicioni i gjashtë i garës Pamporovo Bajk Fest 2020 fillon në malin Rodopa. Ajo do të zgjatet nga 16 deri më 19 korrik. Më se 120 çiklistë nga të gjitha vendet e botës u regjistruan për këtë garë. Veprimtaria është pjesë e kalendarit të Bashkimit..

16.07.20 09:36 |
Fotografitë u siguruan nga Ekaterina Terzieva

Bullgaria – destinacion atraktiv për Slow turizmin

Turizmi alternativ përbën një tërësi të praktikave të qëndrueshme të orientuara si te kënaqja e interesave dhe e nevojave individuale të turistëve, ashtu edhe te ruajtja e natyrës dhe kulturës vendore. Theksi vihet mbi kontaktin me mjedisin e..

03.06.20 13:37 |

Për të shënuar Festën Kombëtare skiatorë me veshje kombëtare zbritën në pistat e pushimores Pamporovo

Në pushimoren Pamporovo në malin Rodopa vitin e katërt me radhë u realizua zbritja festive nga maja Snezhanka deri në vilën Studenec. Sivjet më se 1000 skiatorë dhe snoubordistë të veshur me petka kombëtare u përfshin në këtë parakalim origjinal mbi pistat..

03.03.20 14:26 |

Edicioni i 14-të i Festivalit Muzikor Perelik do të mbledhë miq nga mbarë bota

Publiku më se mijëshe pritet për edicionin e 14-të të Festivalit Perelik World Music & Jazz Festival më 27 korrik. Atë ditë në majën Perelik të malit Rodopa në një lartësi nga 2191 metra mbi nivelin e detit do të tingëllojë muzikë gospel, latine,..

24.07.19 15:59 |

Nadezhda Hvojneva: “Kënga e malit Rodopa është një mol si për dhimbjen, ashtu edhe për gëzimin”

“ Kënga e saj tingëllon në Kozmosin e pafundmë, ndërsa këtu në Tokë përhapet mbi fushat e gjera dhe në sallat e koncerteve që nga Stokholmi deri te Madridi, nga Nju Jorku deri te Los Angjelis, nga Londra deri te Tokio. Të gjithë ngrihen më këmbë të..

28.12.16 12:34 |
Всички новини: днес | вчера