Eмисия новини
от 15.00 часа

Zjarri në Rodope është nën kontroll

Zjarri në pyllin pranë Çepellares, i cili mbuloi 1500 hektarë pyll halorë, tashmë është nën kontroll. Situata tani është më e qetë dhe zjarri nuk po përhapet. Ekipet janë duke u shpërndarë për të punuar në terrenet në zonat pyjore. Sot, rreth 150 persona..

31.08.23 13:48 |
Foto: Ministria e Bujqësisë dhe Ushqimeve, arkiv

Zjarret në Rodope shkatërruan një pyll shekullor

Në komunën e Çepellares vijon në fuqi gjendja e jashtëzakonshme e shpallur pjesërisht për shkak të zjarrit të madh në afërsi të fshatit Hvojna. Gjatë natës në vendngjarje kanë qenë në shërbim ekipet e zjarrfikësve, ndërsa vullnetarët që duan të ndihmojnë..

30.08.23 09:09 |

Peshkatarët testojnë forcën e tyre në një garë pranë Urës së Djallit të Ardës

Gati 50 peshkatarë, duke përfshirë burra, gra, adoleshentë dhe fëmijë, do të garojnë në kapjen e peshqve të lumit pranë Urës së Djallit në lumin Arda , raportoi BTA. Programi i Festivalit të Peshkimit fillon me një ecje turistike nga qyteti i..

17.06.23 08:35 |

Në Ditën e Evropës, zëri i radios së Rodopeve feston 7-vjetorin e lindjes

Radioja rajonale e Radios Kombëtare Bullgare në Kërxhali (Bullgari Jugore) sot, më 9 maj, feston 7 vjetorin e lindjes. Në Bullgari na pëlqen të themi se 7 vitet e para janë më të rëndësishmet - një person ndërgjegjësohet për veten dhe mëson..

09.05.23 12:57 |

Ju prezantojmë "Sonjo, o moj bir" në interpretim të Bojka Prisadovës, fituesen e “Oskarit folklorik” në Evropë

Çdo udhëtim nëpër malet Rodope është i paharrueshëm - do t'ju thonë ata që dikur kanë shijuar aromën e pyjeve me pisha dhe të livadheve të harlisura. Por madhësia e malit u detyrohet edhe njerëzve dhe këngëve të tyre. Është e pamundur të jesh në..

27.03.23 14:07 |

Në Rodope zhvillohet ballkaniada e parë e volejbollit të borës

Në ditët nga data 17 deri më 19 mars, në zonën Çurika në rrëzë të majës Perelik në malin Rodope do të zhvillohet ballkaniada e parë në volejboll bore, raporton faqja 360mag.bg. Pjesëmarrës në të janë konkurrentë nga Bullgaria, Turqia dhe Rumania...

17.03.23 14:06 |

Vazhdon zhvendosja e drerëve në Rodope

17 drerë të kuq (Cervus elaphus) dhe 96 drerëugar (Dama dama) janë zhvendosur në Rodopet Lindore këtë dimër, raporton fondacioni “Rodopet e Egra”. Kafshët janë nën mbikëqyrje të vazhdueshme dhe nuk do të gjuhen në 5 vitet e ardhshme. Me to, numri i..

11.02.23 10:15 |

Mesazhe për Bullgarinë me 111 fjalë do të vendosen në një kapsulë kohore në Rodope

Fushata bamirëse kombëtare “Bullgaria e meriton!” mbledh mesazhe nga të rinjtë bullgarë për të ardhmen. Nisma “111 fjalë të frymëzuara nga Bullgaria” u drejtohet të gjithë nxënësve, të rinjve dhe studentëve brenda dhe jashtë vendit. Në Ditën e..

27.11.22 12:05 |

Shkaba e zezë u kthye në Rodopet Lindore

Shkaba e zezë, zogu grabitqar më i madh dhe më i rëndë në Evropë, u kthye në Rodopet Lindore, pasi 14 zogj nga Spanja u lëshuan në fund të javës së kaluar, raportoi BNR Kërxhali. Një ekip i Shoqatës Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve, organizata..

15.11.22 19:15 |

Misteri i Xhamisë së Drurit në fshatin Podkova në malin e Rodopeve

Fshati Podkova ndodhet në Rodopet Lindore, vetëm 15 kilometra nga kufiri ynë me Greqinë. Ndodhet larg rrugës kryesore që të çon në pikëkalimin kufitar "Makaza", kështu që këtu rrallë vijnë udhëtarë të rastësishëm.Zakonisht ata që vijnë e bëjnë këtë..

27.08.22 14:05 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна