Eмисия новини
от 07.00 часа

Lufta në Ukrainë kërcënon delfinët në Detin e Zi

Numri i delfinëve të ngordhur dhe të hedhur të gjallë në breg po rritet, tha para BNR-së Dimitër Popov nga projekti për ruajtjen e cetaceve në Bullgari pranë Organizatës Joqeveritare “Ballkan të Gjelbër”. E tillë është situata jo vetëm në Bullgari,..

14.06.22 09:48 |
Ilijana Jotova

Ilijana Jotova: Po punojmë për ruajtjen e gjuhës bullgare në diasporat historike

Është e rëndësishme të punojmë me komunitetet tona, qoftë migrimi i vjetër historik apo komunitetet më të reja bullgare, të formuara fjalë për fjalë në mbarë botën - po flasim për të ashtuquajturin migrim të ri ekonomik. Këtë e tha në një takim me..

13.06.22 17:12 |

Rumen Radev bëri thirrje për bashkimin e shkencës dhe industrisë së mbrojtjes të vendeve nga B9

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës kërkon masa adekuate për të garantuar sigurinë në Evropën Lindore dhe për të përballur efektet anësore të krizës. Kështu deklaroi Presidenti Rumen Radev në Samitin B9 në Bukuresht. Në takim, Bullgaria, Estonia,..

10.06.22 19:19 |

Qeveria miratoi Marrëveshjen për tragetin Ruse-Giurgiu

Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për realizimin e Marrëveshjes nënshkruar më 29 prill 2022 në Bukuresht ndërmjet qeverisë së Bullgarisë dhe qeverisë së Rumanisë për hapjen e PKK-së Ruse-Giurgiu-traget në kufirit shtetëror bullgaro-rumun, njoftoi..

08.06.22 19:22 |
Ministri Nikollaj Sëbev

Një konsorcium i huaj e ka kërkuar Bullgarinë për të ndërtuar ura mbi lumin Danub

Bullgaria po i kërkon Rumanisë të pranojë të eksplorojë njëkohësisht pesë pika të mundshme për ndërtimin e urave të reja mbi Danub midis dy vendeve tona. Ministria e Transportit në Sofje po shqyrton ndërtimin e këtyre urave dhe mundësinë për t'u..

06.06.22 14:55 |

KE përsëri bëri thirrje për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Komisioni Evropian përsëriti thirrjen e tij ndaj Këshillit të Bashkimit Evropian që të vendosë për pranimin e Bullgarisë, Rumanisë dhe Kroacisë në zonën Shengen. Komisioni konsideron se të tre vendet plotësojnë kriteret e nevojshme. Kështu thuhet..

24.05.22 17:36 |

10 vende të BE-së, përfshirë Bullgarinë, kërkojnë ndihmë për shkak të refugjatëve ukrainas

Dhjetë vende të BE-së - Bullgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Sllovakia, Rumania, Hungaria, Kroacia dhe Çekia - në një letër i kërkuan Komisionit Evropian që të rialokojë buxhetin e tij për të ofruar më shumë mbështetje për njerëzit që..

03.05.22 16:33 |
Ljubomir Kjuçukov

Ljubomir Kjuçukov: Ekziston rreziku që konflikti të përshkallëzohet përtej Ukrainës

Nëse në fazën e parë të luftës kërkoheshin mënyra për t’i dhënë fund armiqësive, tani vijimi i saj del në pah. Në një intervistë për BNR, Ljubomir Kjuçukov, Drejtor i Institutit të Ekonomisë dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, një ish-Zëvendës..

01.05.22 13:41 |
Kirill Petkov dhe Kllaus Johanis

Kryeministri Petkov u takua me homologun rumun Nikollae Çuka

Kryeministri Kirill Petkov po qëndron për vizitë në Bukuresht, ku u takua me homologun rumun Nikollae Çuka dhe Presidentin rumun Kllaus Johanis. Gjatë takimeve u diskutua bashkëpunimi në projekte infrastrukturore dhe energjetike në dobi të..

29.04.22 19:36 |
Irena Georgieva

Pritet një rritje e turizmit veror në Bullgari

Rritja deri në 30 për qind këtë verë në krahasim me vitin e kaluar është e arritshme, parashikoi para BTA Zëvendësministrja e Turizmit, Irena Georgieva. Ajo e argumentoi optimizmin e moderuar për sezonin me rezervimet e mbi 10 500 fluturimeve për..

28.04.22 11:39 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера