Eмисия новини
от 15.00 часа
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen bëri thirrje që Bullgaria dhe Rumania të pranohen në Shengen

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, u bëri thirrje vendeve të BE-së që të pranojnë pa vonesë Bullgarinë dhe Rumaninë në zonën Shengen. Von der Leyen e theksoi këtë në fjalimin e saj vjetor për gjendjen e Bashkimit para..

13.09.23 12:16 |

PP-DB, GERB dhe DPS propozojnë heqjen e ndalimit të importeve të grurit nga Ukraina

Bullgaria nuk duhet të mbështesë vazhdimin e masës emergjente që ndalon importin në Bullgari, Poloni, Hungari, Rumani dhe Sllovaki të farave të grurit, misrit, rapes dhe lulediellit nga Ukraina pas datës 15 shtator 2023. Kjo propozohet në një..

12.09.23 17:37 |
Maria Gabriel

Maria Gabriel kryeson delegacionin bullgar për "Tri Detet"

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme Maria Gabriel do të udhëheqë delegacionin bullgar në Samitin e Tetë të Nismës së “Tri Deteve” në Bukuresht, Rumani, më 6-7 shtator 2023, njoftoi zyra e shtypit e qeverisë. Në forum, liderët e..

06.09.23 12:06 |
Nikollaj Denkov /majtas/ dhe Ion-Marcel Ciolaku

Bullgaria dhe Rumania diskutuan një strategji të përbashkët për Shengenin

Pranimi i Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen ishte një nga pikat kryesore të takimit në Athinë midis kryeministrit të Bullgarisë Nikollaj Denkov dhe homologut të tij rumun Ion-Marcel Ciolaku, njoftoi BTA. Sipas informacioneve nga shërbimi për..

22.08.23 11:17 |

SHBA do të bashkëpunojë më ngushtë me Bullgarinë, Moldavinë, Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Rumaninë

SHBA planifikon të thellojë bashkëpunimin e saj me Bullgarinë, Moldavinë, Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Rumaninë. Kjo duket qartë nga Ligji i Sigurisë së Detit të Zi (Black Sea Security Act)i prezantuar në Kongresin e SHBA. Në dokument thuhet se prioritet..

03.08.23 18:26 |

Anëtarësimi i Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen - në fokusin e PE dhe të Presidencës spanjolle të Këshillit të BE-së

Parlamenti Evropian (PE) bëri apel për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen deri në fund të vitit, me argumentin se janë plotësuar kushtet e nevojshme. Mbështetje të fortë për hyrjen e vendit tonë në Shengen dëshmoi edhe Presidenca..

12.07.23 17:38 |

Rumania dhe Bullgaria krijojnë një komandë të përbashkët për operacione speciale

“Vendimi më i rëndësishëm në lidhje me Ukrainën ishte se u krijua i ashtuquajturi Këshilli Ukrainë-NATO, i cili e vendos presidentin e Ukrainës në tryezë së bashku me të gjitha vendet dhe liderët e tjerë. Që tani e tutje, kur diskutohen çështjet..

12.07.23 17:33 |

PE me një tjetër apel për Bullgarinë dhe Rumaninë në Shengen

Në një rezolutë të miratuar me 526 vota “pro”, 57 “kundër” dhe 42 abstenime, Parlamenti Evropian kërkon edhe një herë që Bullgaria dhe Rumania të pranohen në Shengen deri në fund të këtij viti. Në dokument shprehet keqardhje për vendimin e Këshillit..

12.07.23 17:01 |
Foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike, Anna Nedkova

Bullgaret fituan medalje të arta në kampionatin botëror në gjimnastikë ritmike për vajza

Ditën e diel, më 9 korrik, në qytetin rumun të Cluj-Napoca, Ellvira Krasnobajeva fitoi titullin në finalen e topit të Kampionatit Botëror të Gjimnastikës Ritmike për vajza. Kompozimet e luajtura në mënyrë perfekte dhe vlerësimi prej 32.100 pikësh i..

10.07.23 10:08 |

Në fillim të korrikut, Parlamenti Evropian do të bëjë thirrje për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen

Komisioni I Peticioneve në Parlamentin Evropian vendosi njëzëri, në mbledhjen e fundit para pushimeve verore në Strasburg, që eurodeputetët të votojnë për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen. Ata do t’i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së që..

27.06.23 12:59 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна