Eмисия новини
от 14.00 часа

Koncert folklorik në shesh me rastin e Pashkëve

Në festën e sotme të ndritshme të krishterë të Pashkëve Ruse përshëndet banorët dhe mysafirët e qytetit me një koncert të grupeve lokale folklorike. Ngjarja do të mbahet nga ora 11.00 e mëngjesit në Sheshin Svoboda para ndërtesës së bashkisë në..

02.05.21 05:05 |

Ndalim i pjesshëm i trafikut në Urën e Danubit tek Ruse deri më 29 prill

Nga 26 deri më 29 prill për 4 orë - nga ora 20:00 deri në 24:00 , do të ndalet trafiku në Urën e Danubit pranë Ruse , njoftoi Agjencia e Infrastrukturës Rrugore. Organizimi i përkohshëm i trafikut në një seksion prej 1 km. është i nevojshëm..

26.04.21 10:47 |
Takimi i Georgji Rakovskit me Tiho dhe Tonka Obretenovi në qytetin Ruse

Një ekspozitë digjitale në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e Rakovskit

Në lidhje me 200 vjetorin nga lindja e Georgi Rakovskit, ekspozita online në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e revolucionarit. Administrata e rrethit në qytetin e Danubit specifikon se ekspozita,..

17.04.21 07:15 |
Stiljan Grozdev

Medalja e tretë e artë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Peshëngritjes

Peshëngritësit bullgarë fituan medaljen e tretë të artë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për Meshkuj dhe Femra në Moskë. Në kategorinë 61 kg Stiljan Grozdev siguroi titullin me dyluftim prej 296 kg. Stiljan Grozdev është sportist në shkollën e..

05.04.21 10:26 |

Bullgaria shënon Ditën Botërore të Meteorologjisë

Për herë të 60-të në 23 mars në Bullgari shënohet Dita Botërore e Meteorologjisë. Vëzhgimet e para sistematike meteorologjike në territorin e Bullgarisë së sotme filluan në vitin 1860, kur stacioni i parë meteorologjik u instalua në Konsullatën..

23.03.21 11:22 |

Kampionati Botëror i Varkave Dragoi në vitin 2025 do të jetë në qytetin Ruse

Gara e Federatës Botërore të Kanu-Kajakut do të organizohet në liqenin e parkut pyjor “Lipnik” pranë qytetit danubian Ruse. Në veprimtarinë do të marrin pjesë më se 4000 sportistë si dhe më se 10 000 miq nga vendi dhe nga jashtë, njoftuan nga..

21.03.21 07:25 |

Torta e njohur “Garash” është krijuar në Bullgari

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 100 vjet nga krijimi i saj, torta e njohur “Garash” gjithmonë merr pjesë në vitrinat e ëmbëltoreve. Mjerisht, shumë pak njerëz e dinë se kush është Kosta Garash - “prindi” i saj, i cili i ka dhënë jetë idesë së tij..

06.02.21 11:45 |

800 vjet nga themelimi i Manastirit Shkëmbor pranë Ivanovos

Gjatë këtij viti shënojmë 800 vjet nga themelimi i manastirit shkëmbor “Shën Kryeengjëlli Mihaill” , i njohur si Kishat Shkëmbore pranë Ivanovos. Shenjtërorja e cila gjendet nja 18 kilometra larg qytetit të sotëm Ruse u formua në vitet 20-të..

20.01.21 08:38 |

Kupola e praruar e Panteonit të Rilindësve në qytetin Ruse shkëlqen me 23.75 karatë

Një nga emblemat e qytetit Ruse - i njohur si qyteti më evropian dhe më i bukur bullgar, i pret miqtë e tij me një kupolë të artë të rinovuar. Bëhet fjalë për Panteonin e Rilindësve i ngritur në zemrën e këtij qyteti danubian. Ky monument i..

07.12.20 06:10 |

“Fantazi me peshk” në “Festivalin e kuzhinës danubiane” në qytetin Ruse

Një “meny të posaçme danibiane” krijuan dhe formuan hotelierët dhe pronarët e restoranteve me idenë të tërheqin më shumë miq në qytetin ruse të shtrirë buzë lumit. Menyja në fjalë do t’i tërheqë turistët me gjellë të përgatitura me peshkun tipik..

24.10.20 07:05 |
Всички новини: днес | вчера