Eмисия новини
от 02.00 часа

Rritja e turistëve nga Gjermania, Çekia, Izraeli dhe Polonia

“Sezoni veror është i garantuar tani, sepse Bullgaria është në një zonë të gjelbër ...”. Këtë e tha për BNR Ministrja e Turizmit Prof. Stella Balltova. Sipas saj, më shumë se 600 000 turistë të huaj u regjistruan deri më 15 qershor Ekziston interes..

09.07.21 14:53 |
Georgi Panajotov

Do të lexojnë të dhënat e “kutisë së zezë” të aeroplanit të rënë MiG-29 në Rusi

Të dhënat e “kutisë së zezë” të aeroplanit të rrëzuar MiG-29 do të shkarkohen në një laborator rus të Korporatës “MiG”, njoftoi Ministri i përkohshëm i Mbrojtjes Georgi Panajotov. Kutia, së bashku me përfaqësues të Prokurorisë Ushtarake,..

01.07.21 10:31 |
Rumen Radev

Bullgaria përkrah iniciativën e Francës dhe Gjermanisë për dialog të drejtpërdrejtë me Rusinë

Pas pjesëmarrjes së tij në mbledhjen e Këshillit Evropian në Bruksel, Presidenti Rumen Radev tha para gazetarëve, se çështjet e hapura midis BE-së dhe Rusisë duhet të zgjidhen në një dialog të drejtpërdrejtë. Këtë e njoftoi zyra presidenciale e..

25.06.21 18:52 |
Jakub Kulhánek (majtas) dhe Svetllan Stoev

Bullgaria dhe Republika Çeke janë duke shkëmbyer intensivisht informacione në lidhje me shpërthimet në Varbetice

Shkëmbimi intensiv i informacionit midis Bullgarisë dhe Republikës Çeke për hetimin e shpërthimeve në një depo ushtarake në Varbetice , ku ishte i përfshirë emri i tregtarit bullgar të armëve Emilijan Gebrev, po vazhdon. Kjo u bë e qartë pas një..

11.06.21 16:26 |

Rezultat baras në ndeshjen e futbollit midis Bullgarisë dhe Sllovakisë

Ekipi kombëtar bullgar i futbollit përfundoi 1: 1 kundër ekipit të Sllovakisë në një ndeshje kontrolli, të luajtur në qytetin austriak Ried. Ndeshja ishte përgatitore për sllovakët, të cilët do të marrin pjesë në Euro 2020. Skuadra bullgare e..

02.06.21 11:27 |
Gëllëb Donev

Bullgaria fton autoritetet ruse të inspektojnë vendpushimet bullgare

Në një letër, Ministri i Çështjeve Sociale Gëllëb Donev ftoi një delegacion të autoriteteve ruse të vizitojë vendpushimet bullgare për t’u siguruar në vend për masat e marra për sigurinë e turistëve në pandeminë Covid-19, njoftoi Asociacioni i..

28.05.21 11:32 |
Atanas Krëstin

Rusia shpalli një diplomat bullgar persona non grata

Sot, Ambasadori i Bullgarisë në Moskë Atanas Krмstin ishte i ftuar në një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, ku u informua se një diplomat nga Ambasada Bullgare është e shpallur persona non grata. Siç njoftn Ministria e..

26.05.21 14:55 |

Plani i Qëndrueshmërisë dhe Zhvillimit i Bullgarisë duhet të rishikohet

Plani i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë duhet të rishikohet, tha Presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Bruksel, ku ai po merr pjesë në një takim të Këshillit Evropian. Sipas tij, ky është vlerësimi i Brukselit dhe qeveria e përkohshme po punon..

25.05.21 19:32 |

Ambasadat e Amerikës dhe të Rusisë përshëndetën bullgarët me rastin e 24 majit

Me një video të publikuar në faqen e Ambasadës Amerikane në Facebook diplomatët uruan bullgarët për Ditën e Shkrimit Bullgar. "Ne u bëjmë nderime dy vëllezërve të cilët na kanë dhënë një mjet të mrekullueshëm për të na ndihmuar të ndajmë ide," tha..

24.05.21 17:48 |

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

08.05.21 09:05 |
Всички новини: днес | вчера