Eмисия новини
от 00.00 часа

Konsultime në fushën e sigurisë mes Bullgarisë dhe SHBA-së

Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe Ndihmës Sekretari amerikan i Çështjeve Politiko-Ushtarake Clarke Cooper, i cili është për vizitë në vend, diskutuan partneritetin strategjik midis dy vendeve tona, bëri të ditur..

20.10.20 18:43 |
Temenuzhka Petkova

Do të zhvillojmë bisedime me SHBA-në për ndërtimin e një kapaciteti të ri bërthamor

Qeveria i ka dhënë leje Holdingut Energjetik Bullgar për të biseduar me kompani amerikane, të cilat punojnë në sferën e energjetikës bërthamore. Qëllimi është që të studiohen mundësitë për ndërtimin e një kapaciteti të ri bërthamor në..

14.10.20 12:54 |

Bashkëpunimi me SHBA-në – sidomos i rëndësishëmin në kontekstin e rreziqeve për sigurim në rajon

Një vlerësim i lartë i bashkëpunimit dypalësh mes Bullgarisë dhe SHBA-së në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes ishte dhënë në takimin e Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov me Marcus Tommy, drejtor i NATO-s dhe i..

06.10.20 09:34 |

Rusia nuk është dakord me deklaratat e SHBA-së për zhvillimin e energjetikës bullgare

Rusia nuk është dakord me pozitën e SHBA-së për zhvillimin e energjetikës bullgare, sipas së cilës projektet e reja energjetike të Bullgarisë nuk sigurojnë diversifikimin e vendit. “Me sa e dimë Bullgaria e zgjeron sistemin e saj të gazit me..

03.10.20 11:55 |

Sipas SHBA-së Centrali Atomik “Belene” dhe “Rryma ballkanike” nuk sigurojnë diversifikim të Bullgarisë

SHBA-ja mbajnë pozitën e tyre kundër ndërtimit të zgjatjes së “Rrymës Turke” në Bullgari dhe të Centralit Atomik Elektrik “Belene”. Këtë e tha Fransis Fanën ndihmës sekretar i shtetit në Zyrën e Resurseve Energjetike pranë Departamentit të Shtetit..

01.10.20 18:54 |
Anija siluruese ROOSEVELT në portin Varna

Trajnim bullgaro amerikan në Detin e Zi

Anija siluruese ROOSEVELT nga përbërja e Forcave Ushtarako-Detare të SHBA-së është në Varna. Komandanti i anijes është kapiteni i rangut të dytë Ryan Kendall. Për shkak të gjendjes epidemike lidhur me Covid-19 komanda dhe ekuipazhi i anijes nuk..

20.09.20 13:20 |
Dino Dion

Bullgaria nuk është në botën e tretë

“ Bullgaria aspak nuk është shtet i varfër ” – kështu eksperti i financave Dino Dion iu përgjigj në platformën amerikane "Quora" pyetjes “Pse shtete si Bullgaria dhe Rumania janë kaq të varfra pas rënies së komunizmit? Dion shënon se 95% e..

19.09.20 10:48 |
James Pardew

Një ish-ambasador i SHBA-së në Bullgari pohon se në Bullgari ka kryengritje popullore

Në një artikull, publikuar në “Politiko” , ish-ambasadori i SHBA-së në Bullgari Games Pardew shkruan se vendi ynë ka kaluar pikun dhe nuk ka kthim prapa. Sipas Pardew Borisov është lider popullist dhe ndodhet para një kryengritjeje popullore...

17.09.20 10:40 |
Cvetana Pironkova

Me lojë të frymëzuar Pironkova po vazhdon përpara në Nju Jork

Cvetana Pironkova po vazhdon përpara në Nju Jork në Kampionatin e Hapur të Tenisit në SHBA. Bullgarja, për të cilën ky është turneu i parë pas një mungese prej mbi 3 vitesh, fitoi kundër Garbinje Mugurisa (Nr. 10) nga Spanja. Kështu bullgarja 32..

04.09.20 11:52 |

Ambasada e SHBA-së: Protestat janë shenjë e një shoqërie të gjallë civile

E drejta e mbledhjes paqësore është një vlerë kryesore demokratike Demonstratat dhe protestat janë shenjë e një shoqërie të gjallë civile. Këtë e shënojnë një deklaratë të vet nga Ambasada e SHBA-së në Sofje me rastin e protestave civile, të cilat..

14.07.20 09:56 |
Всички новини: днес | вчера