Eмисия новини
от 14.00 часа

Presidenti Rumen Radev përshëndeti Presidentin e SHBA-së Donald Trump me rastin e 4 korrikut

Kreu i Shtetit Rumen Radev përshëndeti Presidentin Donald Trump me rastin e festës kombëtare të SHBA-së – 4 korrik, Dita e Pavarësisë. Partneriteti strategjik mes Bullgarisë dhe SHBA-së është një bazë solide për dinamikën gjithnjë e më aktive..

04.07.20 12:08 |
Kirill Donçev dhe Orlin Velev

Bullgarët në ekipin e Elon Musk

Dy specialistë bullgarë janë pjesë e ekipit të afaristit amerikan Elon Musk, i cili punoi mbi lançimin historik të raketës SpaceX në Hapësirë . 30-vjeçari Kirill Donçev është drejtor për operacionet në tokë gjatë përgatitjes së lançimit të..

07.06.20 06:30 |

Në Sofje do të zhvillohet një procesion për nder të George Floyd

Për të shtunën, 6 qershor, në Sofje është thirrur një protestë për nder të George Floyd të vrarë në SHBA. Organizatorët shpallën se procesioni do të mbahet nga ora 16.00 në bulevardin qendror “Vitosha”. Do të jetë një protestë e qetë, përveç kundër..

05.06.20 12:07 |

Presidenti bullgar dhe Ambasadorja e SHBA-së diskutuan partneritetin strategjik

Presidenti Rumen Radev u takua me Ambasadoren e SHBA-së në Bullgari Hero Mustafa. Ndër theksat e takimit ishin perspektivat për zhvillimin e partneritetit të ndërsjellë strategjik, inkurajimi i investimeve amerikane në ekonominë bullgare,..

14.05.20 19:07 |

Bisedime për brigadat studentore në SHBA dhe për vizat e bullgarëve

Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva pasi bisedoi me ambasadoren e ShBA-së në Bullgari Herro Mustafa njoftoi se brigadat verore studentore në SHBA vetëm janë shtyrë deri më 12 maj dhe tani për tani nuk janë të hequra. Rekomandimi i..

03.05.20 11:42 |
Dima Sinapova

Covid-19 rirenditi jetën e përditshme të njerëzve të shkencës

Ajo është profesoreshë në Univerciy of Illinoys Chikago. Qyhet Dima Sinapova. Aktualisht jeton në Çikago, kurse në SHBA është që nga viti 1999. Të afërmit e saj gjithashtu janë përtej oqeanit – prindëritjetojnë në shtetin Ajova, kurse vëllai –..

27.04.20 12:20 |
William Barr

Prokurori i përgjithshëm i SHBA-së përshëndeti shefin e Komisionit Kundër Korrupsionit

Në një letër Prokurori i SHBA-së William Barr përshëndeti udhëheqësin e Komisionit bullgar Kundër Korrupsionit Sotir Cacarov dhe uroi punë të mbarë pas zgjedhjes së tij për Kryetar të Komisionit për Sekuestrimin e Pasurive të Fituara në Mënyrë të..

23.04.20 14:25 |

Në Aeroportin e Sofjes kapën drogë nga SHBA-ja

Prokuroria është duke hetuar kontrabandë narkotikësh përmes Aeroportit të Sofjes. Nëpunësit e sektorit “Luftimi i trafikimit të narkotikëve” kanë kontrolluar një pako nga SHBA-ja. U ka bërë përshtypje era specifike e marihuanës. Dërguesi është B. LLC..

16.04.20 14:45 |

Bullgaria do të mund të blejë me këste teknikë luftarake nga SHBA

Teknikë luftarake me këste do të mund të blejë në të ardhmen Bullgaria nga SHBA-ja. Për këtë e kanë njoftuar Ministrinë e Mbrojtjes nga Agjencia amerikane për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes. Mundësia për pagesa me këste ofrohet, sepse Bullgaria..

08.04.20 19:02 |

I linduri në Amerikë Erik Aleksiev kthehet tek rrënjët e veta në Bullgari

Gjithnjë e më shumë janë bullgarët, të cilët pas vite të tëra jete jashtë Bullgarisë, i rizbulojnë vlerat e atdheut dhe kthehen tek ne për të filluar këtu   jetën e tyre të re. Një prej tyre është 25-vjeçari Erik Aleksiev, kthimi i të cilit në..

04.04.20 07:30 |
Всички новини: днес | вчера