Eмисия новини
от 10.00 часа

Pentagoni arriti marrëveshje me Lockheed Martin për avionët bullgarët F-16

Marrëveshja ndërmjet kompanisë amerikane Lockheed Martin dhe Forcave Ajrore të SHBA-së për prodhimin e avionëve gjuajtës F-16 Block 70 ishte e pritur, komentuan nga Ministria e Mbrojtjes. Afati i shpallur për ekzekutim – janari 2027, është..

03.04.20 20:03 |
Nancy Schiller

Një fond bamirës amerikan ndihmon Bullgarinë kundër COVID-19

Fondacioni “Amerika për Bullgarinë”, Forumi Bamirës Bullgar, Ambasada e SHBA-së në Sofje dhe Dhoma Tregtare Amerikane themeluan një fond të pavarur “Së bashku kundër COVID-19”. Në këtë fond janë mbledhur donacione të kompanive bullgare dhe të huaja,..

02.04.20 13:41 |
Вашингтон, 28 март 2020 г.

Policë bullgarë në linjën e pare të betejës me COVID-19 në SHBA

Policë bullgarë në linjën e pare të betejës me COVID-19 në SHBA 30 policë me prejardhje bullgare punojnë në Çikago dhe në shtete të tjera amerikane për ruajtjen e rendit në situatën e përhapjes së koronavirusit. Para pak kohe ata u bashkuan..

28.03.20 12:15 |

Ulet numri i vizave amerikane të refuzuara shtetasve bullgarë

9,75% prej aplikimeve për viza amerikane të shtetasve bullgarë gjatë vitit 2019 kanë marrë refuzime . Këtë e tregojnë të dhënat e Komisionit Evropian. Statistika tregon se ka një tendencë të qëndrueshme të uljes së numrit të refuzimeve – nga 17,3%..

23.03.20 16:17 |

Bullgarët mund të vizitojnë SHBA-në me kusht se nuk kanë qenë në Hapësirën e Shengenit

Nga Ambasada e ShBA-së në Bullgari deklaruan para Ministrisë së Punëve të Jashtme, se shtetasit bullgarë, të cilët  nuk kanë qenë në Hapësirën e Shengenit brenda 14 ditëve para datës së mbërritjes në ShBA dhe nuk kanë kaluar transit përmes territorit..

12.03.20 19:43 |
Afaristi bullgar Vasill Bozhkov

Akuzuan Bullgarinë se është kundër fqinjësisë së mirë me Rusinë

Bullgaria është në epiqendrën e fushatës kundër Rusisë, deklaroi zëdhënësi i Shërbimeve ruse të Inteligjencës Sergej Ivanov. Sipas shërbimeve në fjalë SHBA-të komprometojnë politikanët dhe figurat publike, të cilët përkrahin marrëdhëniet e mira me..

21.02.20 14:37 |

SHBA-ja e përfshiu Bullgarinë në listën e ekonomive të zhvilluara

SHBA-ja shpalli se Bullgaria ka ekonomi të zhvilluar, siç është ekonomia e Gjermanisë, Francës, Suedisë. Kjo është një masë e Uashingtonit, e cila do t’i lehtësojë procedurat e hetimit dhe imponimin e sanksioneve eventuale,  në se ka dyshime për..

19.02.20 18:03 |

Kontroll disiplinor të gjyqtarit të Gjykatës së Specializuar Penale Andon Mitallov

Kolegji i Gjykatës së Lartë vendosi të bëjë kontroll disiplinor të gjyqtarit të Gjykatës së Specializuar Penale Andon Mitallov. Para kohe Mitallovi u bë bullgari i parë i cili ra nën sanksionet e SHBA-së për korrupsion. Shtetet e Bashkuara vendosën edhe..

18.02.20 16:26 |
Krasimir Karakaçanov

Bullgaria prapë përcjell oficerë në Irak

Bullgaria është gati të shtojë pjesëmarrjen në misionin stërvitës të NATO-s në Irak, tha ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, i cili ndodhet në Bruksel për takimin e ministrave ushtarak të paktit. Deri tashti Sofja kishte dy oficerë të cilët u..

13.02.20 17:13 |

Dinamikë e përshpejtuar në marrëdhëniet me SHBA-në në sfondin e vonesës në lidhjet me Rusinë

Pas takimit të kryeministrit Bojko Borisov me presidentin Donald Trump në SHBA zhvilluar në fund të nëntorit të vitit 2019 shihet një dinamikë në shkëmbimin politik midis të dy shteteve. Për pak më shumë sesa një muaji, nga 8 janar deri më..

12.02.20 14:38 |
Всички новини: днес | вчера