Eмисия новини
от 01.00 часа

Deri në fund të 2020 Bullgaria do të kufizojë furnizimet e gazit rus në 50%

Bullgaria do të vazhdojë të diversifikojë burimet dhe itineraret e veta për furnizim të gazit, deklaroi Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova, e cila është për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në Uashington delegacioni bullgar..

28.01.20 10:33 |

Westinghouse do të modernizojë centralin atomik “Kozloduy”

Kompania amerikane Westinghouse Electric Company nënshkroi marrëveshje për modernizimin e centralit atomik elektrik “Kozloduy”. Westinghouse bëri të ditur se pas punës së saj mbi sistemet e informacionit dhe të kontrollit të blloqeve..

17.01.20 17:45 |
Vendi, në të cilin është vrarë Qassem Soleimani

Soleimani ka planifikuar sulme jashtë Lindjes së Mesme, madje në Bullgari

Gjenerali i vrarë iranian Qassem Soleimani, i cili ishte lideri i Gardës Revolucionare të Iranit, ka planifikuar sulme në Bullgari, Gjermani, Bosnjë e Hercegovinë, Bahrejn dhe Turqi. Këtë e bëri të ditur seksioni i BBC-së në gjuhën serbe,..

15.01.20 10:41 |

Kur mbi liqenin Miçigen në Shtetet e Bashkuara u valëvit flamuri bullgar

Një valle popullore të vrullshme luajtën rreth 20 veta të guximshëm  në ujërat e akullta të liqenit Miçigen, duke valëvitur flamurin bullgar. Rreth 300 veta bullgarë të tjerë u gëzoheshin nga bregu, duke kërcyer dhe ata nën tingujt e daulles dhe..

10.01.20 13:41 |

Bullgaria dhe SHBA-ja filluan një dialog strategjik në shtatë sfera

Qeveritë e Bullgarisë dhe të SHBA-së filluan një dialog strategjik për bashkëpunim mbi çështje globale, regjionale dhe dypalëshe me interes reciprok. Duke ndarë interesa të përbashkëta për liri, demokraci dhe mundësi ekonomike të dyja vendet shqyrtuan..

08.01.20 17:41 |

Ambasadorja e ShBA-së në Sofje vizitoi kufirin jugor bullgar

Ambasadorja e ShBA-së në Bullgari Hero Mustafa vizitoi Pikën e Kontrollit Kufitar “Kapitan Andreevo”, për të demonstruar angazhimin amerikan për partneritet dhe bashkëpunim me Bullgarinë për forcimin e sigurisë kufitare. Kjo është pika më e..

30.12.19 16:56 |
Foto: REUTERS dhe BGNES

Bullgaria dhe marrëdhëniet e saj me BE-në, NATO-në, SHBA-në dhe Rusinë

Viti 2019 që po përfundon la shenjë në marrëdhëniet ndërkombëtare të Bullgarisë. Një prej ngjarjeve më të rëndësishme në marrëdhëniet me BE-në ishte rekomandimi i Komisionit Evropian për heqjen e monitorimit të vendit në sferën e rendit të..

17.12.19 14:55 |
Centrali atomik

Një delegacion prej ekspertësh amerikanë në fushën e energjetikës janë për vizitë në Bullgari

Ekspertë në lëmin e lëndëve djegëse bërthamore dhe të mineraleve nga Departamenti Shtetëror dhe Departamenti i Energjetikës i SHBA-së janë për vizitë në Bullgari. Në krye të delegacionit është ndihmës-sekretarja e shtetit Ann Ganzer. Në takimin mes..

11.12.19 15:22 |

Amerikanët dëshirojnë të prodhojnë armë në Bullgari

Përfaqësues të tetë kompanive amerikane vizituan Bullgarinë për të zhvilluar 70 takime në ndërmarrje bullgare. Këtë e bëri të ditur nëpërmjet profilit të saj në Facebook Ambasada e ShBA-së në Sofje. Afaristët kanë marrë pjesë dhe në një forum,..

06.12.19 12:16 |

Presidenti kryeson delegacionin bullgar në Samitin e NATO-së

Në Samitin e NATO-së, që mbahet më 3 dhe 4 dhjetor në Londër, Bullgaria merr pjesë me një delegacion kryesuar nga presidenti Rumen Radev. Parashikohet që presidenti bullgar të bisedojë me kryeministrin e Britanisë së Madhe Boris Johnosn, me presidentin e..

03.12.19 09:30 |
Всички новини: днес | вчера