Eмисия новини
от 05.00 часа
Prof. Luc Montagnier

Bullgaria do t'i jetë gjithmonë mirënjohëse Prof. Luc Montagnier

Bullgaria duhet t'i jetë mirënjohëse prof. Luc Montagnier, tha në sallën plenare deputeti prof. Andrej Çorbanov në emër të grupit parlamentar të partisë "Ka një popull të tillë". Çorbanov u kujtoi deputetëve se nobelisti Montagnier, i cili zbuloi..

11.02.22 11:57 |

Është e vogël mundësia që vaksinat aktuale të mos veprojnë kundër variantit Omikron

“Mundësia që vaksinat aktuale Covid të mos veprojnë kundër variantit Omikron është tepër e vogël, ato mund të veprojnë por në mënyrë më të dobët.” Këtë mendim e shprehu për bTV ish-kryetari i Qendrës Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare..

29.11.21 11:07 |

Në Bullgari 98 për qind nga njerëzit me HIV/SIDA janë të përfshirë në terapi

Më 1 dhjetor shënojnë Ditën Botërore për Luftimin e SIDA-së. Sivjet ajo kalon nën moton “Solidaritet global, shërbim i zhdërvjellët”. Pavarësisht nga avancimi në luftimin e kësaj sëmundjeje tinëzare, HIV vazhdon të jetë një nga problemet kryesore..

01.12.20 13:49 |

Po fillon fushata kombëtare verore kundër SIDA-s në Bullgari

Që sot deri më 15 shtator në Bullgari po zhvillohet fushata kombëtare verore kundër SIDA-s. Në lidhje me këtë autoritetet shëndetësore njoftojnë se që nga janari deri në fund të muajit qershor sivjet për analiza për HIV në Bullgari e kanë..

15.08.19 14:08 |

Si të mbijetosh, po të jesh me HIV

Ivanço dhe Marijka janë protagonistë të historive të grumbulluara në një “Manual për mbijetesë (apo jo) për njerëzit me HIV”, krijuar nga Asociacioni bullgar për planifikimin familjar dhe shëndetin seksual. Autorët e tij janë “Grumbulluesi i shpirtrave..

09.12.16 12:09 |
Всички новини: днес | вчера