Eмисия новини
от 03.00 часа

Rrezik ekstrem i zjarreve të paktën deri më 15 gusht

Më 5 gusht u shpall ditë zie në bashkitë Petriç, Sandanski dhe Kresna në kujtim të dy pylltarëve që vdiqën duke shuar zjarrin pranë fshatit Petrovos së bashkisë së Sandanskit. Pas përshkallëzimit të zjarreve në vend, qeveria urdhëroi ndërprerjen e të..

05.08.21 09:30 |

Viktima ndër njerëzit që morën pjesë në shuarjen e zjarrit në Sandanski

Korrespondenti i BGNES njofton për dy viktima ndër njerëzit nga Ndërmarrja Shtetërore Jugperëndimore që kanë marrë pjesë në shkuarjen e zjarrit afër Petrovos së bashkisë së Sandanskit. Që nga mbrëmja e djeshme 20 dynymë pyje po digjen në zonë...

04.08.21 17:17 |

Festat e Pashkëve – një gllënjkë ajër për hotelierët në qytetet Sandanski dhe Velingrad

Vendpushimet SPA në qytetet Sandanski dhe Velingrad presin që të jenë plotë  në periudhën e festave të Pashkës dhe  të Shën Gjergjit. Pronarët e hoteleve vendase dhe lokalet i respektojnë rekomandimet shëndetësore, lidhur me koronavirusin, kurse çmimet..

28.04.21 14:57 |

Bullgarët zgjedhin turizmin SPA në kushtet e koronavirusit

Pandemia shkaktoi një zbaticë dramatike të turistëve të huaj në Bullgari. Po, e njëjta gjë mund të thuhet dhe për turizmin e brendshëm. Pavarësisht nga kufizimet rreth shpërndarjes të koronavirusit në vend, bullgarët nuk heqin dorë nga udhëtimet. Këtë e..

28.01.21 13:03 |

Ditë zie në Sandanski për shkak të vrasjes së dy fëmijëve të vegjël

Sot është ditë zie në qytetin Sandanski të Bullgarisë Jugperëndimore. Shkaku është vrasja e dy fëmijëve – në moshë 3 dhe 5 vjeç, ngjarje që tronditi qytetin dhe tërë Bullgarinë. Prokuroria e Rrethit në Blagoevgrad e akuzoi për vrasjen nënën e..

20.11.20 19:33 |
Pamje nga Bazilika e peshkopit

Sandanski – gjurmët e historisë

Në rrëzat e malit Pirin, ndër dhjetëra burime minerale dhe një natyrë të bukur, Sandanski prej shekujsh pret mysafirë. Qyteti, i njohur me mundësitë e mrekullueshme të mjekësisë natyrore, është ndërtuar mbi rrënojat e një vendbanimi antik. Sipas..

22.01.10 11:36 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР