Eмисия новини
от 05.00 часа
Julijana Janeva

Julijana Janeva me medalje të artë në Kupën Botërore të Mundjes

Bullgarja Julijana Janeva fitoi medalje të artë në Kupën Botërore të Mundjes në Beograd të Serbisë. Në finalet në kategorinë deri më 65 kg. kampionja botërore dhe nënkampione tek vajzat fitoi kundër turkes Buse Tosun me 5:2. Ky është çmimi..

16.12.20 09:05 |
Radko Vllajkov

Radko Vllajkov: Problemet e pakicës bullgare në Serbi po zgjidhen

Gjatë katër viteve të fundit dialogu politik midis Bullgarisë dhe Serbisë është ndoshta më intensivi dhe më produktivi në historinë e marrëdhënieve dypalëshe. Gjatë kësaj periudhe edhe shkëmbimi tregtar midis të dy vendeve u dyfishua. Këtë e tha para..

05.12.20 17:29 |

Lëshojnë mjete të jashtëzakonshme për reklamimin e turizmit dimëror

Qeveria miratoi rritje të buxhetit të Ministrisë së Turizmit me 1 245 000 euro, njoftoi BTA. Paratë janë për fushatë intensive reklamuese për të promovuar turizmin dimëror në Bullgari. Fushata është një nga hapat e shumtë të ministrisë për të..

02.12.20 18:47 |

Parlamenti hodhi poshtë idenë e një letërnjoftimi “Bullgar” për bullgarët jashtë vendit

Parlamenti vendosi t'i japë fund praktikës së rivalidimit të dokumenteve personale bullgare të shpallura të pavlefshme që janë deklaruar më parë të humbura ose të vjedhura. Vendimi u miratua me pranimin, në lexim të dytë, të ndryshimeve në Ligjin..

18.11.20 13:59 |
Ballkani Perëndimor

Përkrahim përpjekjet e Ballkanit Perëndimor në rrugën drejtë BE-së por me kushte

“Do të vazhdojmë të përkrahim përpjekjet e gjashtë vendeve partnere (Serbia, Maqedonia e Veriut, Bonjë e Hercegovina, Mali i Zi, Kosova dhe Shqipëria) në rrugën e tyre drejt BE-së, por ata gjithashtu duhet të marrin përsipër përgjegjësinë e vet dhe..

09.11.20 16:25 |

Akademia Bullgare e Shkencave prezantoi librin “Rrugët e zografëve ballkanikë” (Roads of Balkan Icon-Painters)

Instituti i Studimeve të Arteve pranë Akademisë Bullgare të Shkencave prezantoi botimin dygjuhësor “Rrugët e zografëve ballkanikë”. Në libër i cili prezanton afreske kishtare nga periudha post bizantine janë të studiuara dhe janë të përshkruara 29..

14.10.20 05:00 |
Ryma Ballkanike

“Gazprom” pret që Bullgaria të përfundojë “Rrymën Turke”

Projekti “Rryma Turke” ose “Rryma Ballkanike” do të vonohet me gjysmë vit dhe do të përfundojë deri në fund të vitit 2020 sipas Bullgarisë. Kjo thuhet në një memorandum të viganit rus të gazit “Gazprom” për një emision të ri të eurobonove. Ndërtimi..

07.10.20 16:32 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Shkup janë të shqetësuar nga Memorandumi bullgar drejtuar Bashkimit Evropian Në Maqedoninë e Veriut partia opozitare VMRO-DPMNE po zhvillon një seri prej demonstratave të protestës kundra qeverisë së Zoran Zaevit. Një nga temat e prekura prej..

18.09.20 15:29 |

Gjimnazi në Bosilegrad të Serbisë është rinovuar me ndihmën e Bullgarisë

Ambasadori i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Bullgarisë në Serbi Radko Vllajkov inauguroi godinën e rinovuar me ndihmën e shtetit bullgar të gjimnazit në Bosilegrad të Serbisë. “Projekti “Gjimnazi evropian” është kontributi më i qartë i Republikës..

31.08.20 19:04 |

Autostrada për në Serbi do të jetë gati para afatit

Në kuadrin e Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled kryeministri Bojko Borisov bisedoi me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Po vazhdojmë punën e ndërtimit të autostradës “Evropa” drejt Kallotina dhe të gazsjellësit “Rryma Ballkanike”. Ato janë..

31.08.20 13:38 |
Всички новини: днес | вчера