Eмисия новини
от 11.00 часа

Serbia tashmë nuk kërkon PCR test për ata që kalojnë transit përmes vendit dhe vijnë nga Bullgaria

Personat që kalojnë transit përmes territorit të Serbisë dhe vijnë nga Rumania, Bullgaria, Kroacia dhe Maqedonia e Veriut tashmë nuk janë të detyruar të prezantojnë PCR test negativ, në qoftë se kalimi i tyre përmes Serbisë nuk është më se 12..

21.08.20 17:43 |

Serbia hodhi poshtë informacionin se po ndërton gardh në kufirin e saj me Bullgarinë

MPJ-ja kërkoi informacion zyrtar nga Serbia për shkak të publikimeve në mediat serbe për ndërtimin e një gardhi në kufirin mes dy shteteve tona. Ambasadori për rekomandime speciale Ivan Petkov bisedoi me Ambasadorin serb në Sofje Zhellko..

21.08.20 16:43 |

Shkolla në Bosilegrad po përgatit vitin e ri shkollor me ndihmë nga Bullgaria

Përgjithësisht 186 nxënës do të frekuentojnë Gjimnazin në Bosilegrad /në Republikën e Serbisë/ gjatë vitit të ri shkollor. Kjo është shkolla e vetme e mesme në këtë qytet ku jetojnë bullgarë etnikë. Përpara 6-7 vjetëve në shkollë u hap një klasë e..

19.08.20 14:00 |
Viktoria Tomova

Bullgarja Viktoria Tomova me fitore në turneun e tenisit në Beograd

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova, doli në krye në fazën e dytë të turneut demonstrativ të tenisit në terren me dhe të kuq në Beogrd, të organizuar nga Akademia e Janko Tipsareviç. Tomova fitoi me 5:0 kundër Bojana Klincov (Zvicra), kur..

06.07.20 17:38 |

Shtetasit e BE-së më lehtë mund të hyjnë në Greqi nga Bullgaria përmes pikës kufitare “Ilinden-Eksohi”

Një pjesë prej shtetasve serbë që hyjnë në Greqi përmes Bullgari po testohen për Covid-19, shënohet adresa në të cilën ata do të qëndrojnë dhe plotësohen deklarata. Kjo ngadalëson lëvizjen e makinave, njoftojnë nga Policia Kufitare. Prandaj shtetasit..

27.06.20 10:34 |

Trafik intensiv drejt Greqisë, Turqisë, Rumanisë

I madh është  qarkullimi i automjeteve ndaj Greqisë në pikëkalimin “Kullata -Promahon”, informuan nga Policia Kufitare. Në pikat e kalimit kufitar me Greqinë “Ilinden”, “Makaza”, “Kapitan Petko Vojvoda” autoritetet greke bëjnë kontrollime..

19.06.20 09:43 |
Pikëkalimi

Turqia hapi trafikun për shtetas të huaj që udhëtojnë me vetura

Turqia hapi trafikun për shtetas të huaj që udhëtojnë me vetura, mikrobusë dhe autobusë. Trafiku në pikëkalimin Lesovo është intensiv në daljet nga Bullgaria, ndërsa në Kapitan Andreevo është normal. Në kufirin me Greqinë deri në 15.06.2020..

11.06.20 14:21 |
Foto: EPA/BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Nuk ka ndryshim të numrit të rasteve të koronavirusit në Slloveni gjatë 24 orëve të fundit Nuk janë regjistruar raste të reja të koronavirusit në Slloveni gjatë 24 orëve të fundit. Kështu numri i ë infektuarve në vend është 1488, i të shëruarve –..

11.06.20 12:57 |

Kufijtë mbeten të mbyllur për shtetasit e vendeve jashtë BE-së deri në 1 korrik

Qeveria zgjati gjendjen e jashtëzakonshme epidemike me 15 ditë – deri në fund të qershorit. Me këtë rast Ministri i Shëndetësisë Kirill Ananiev rikujtoi se mbeten në fuqi të gjitha urdhëresat e tij për masat parandaluese të aplikuara nga..

10.06.20 12:10 |

Kryeministri: “Miqtë nga Serbia janë të mirëseardhur në bregdetin dhe malet tona”

Në një drekë pune në qytetin Veliko Tërnovo (Bullgari Qendrore) Kryeministri bullgar Bojko Borisov dhe Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç diskutuan sezonin turistik dhe shkëmbimin e turistëve. Në kishën “40 Martirët e Shenjtë” që daton në shekullin..

01.06.20 20:12 |
Всички новини: днес | вчера