Eмисия новини
от 03.00 часа

Autostrada deri në Serbi duhet të jetë e gatshme deri në fund të vitit

Kryeministri Bojko Borisov priti Presidentin serb në Aeroportin e Sofjes. Të dy shprehën bindjen se pavarësisht nga vështirësitë lidhur me epideminë e Covod-19, do të vazhdojë realizimi i autostradës “Evropa” dhe i gazsjellësit “Rryma Ballkanike”...

01.06.20 11:17 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 85-të

Më 1 qershor fillon sezoni veror turistik në Bullgari Që nga 1 qershori Bullgaria pret mysafirë nga 29 vende, bëri të ditur Ministria e Turizmit. Hiqet karantina e detyrueshme 14-ditore për ata që hyjnë në Bullgari nga vendet e BE-së,..

31.05.20 17:27 |
Bojko Borisov dhe Alaksandër Vuçiç

Vizita e parë politike në Bullgari pas pandemisë

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç do të mbërrijë në Bullgari më 1 qershor për vizitë me ftesë të Kryeministrit Bojko Borisov. Kjo do të jetë vizita e parë e një politikani të huaj tek ne pas pandemisë. Borisov dhe Vuçiç do të inspektojnë përparimin..

31.05.20 11:50 |
PKK

Serbia rivendosi kontrollet kufitare në kufirin me Bullgarinë

Që nga 23 maji Serbia rivendos konntrollet në pikat e kalimit kufitar mes Bullgarisë dhe Serbisë “Strezimirovci” dhe “Otlomanci”. Të premten ishin hequr të gjitha kufizimet për ata që dëshirojnë të hyjnë në territorin e Serbisë perms PKK-ve..

23.05.20 09:52 |

Që nga 1 qershori hiqet karantina me Greqinë dhe Serbinë

Më 1 qershor do të udhëtohet lirisht pa karantinë mes Bullgarisë dhe Greqisë, tha Kryeministri Bojko Borisov pas takimit video me kolegët e tij nga Rumania, Serbia dhe Greqia. Pas datës 1 qershor do të udhëtohet lirisht edhe mes Bullgarisë..

19.05.20 15:00 |
Ministri Zheljazkov

Fillojnë negociata për udhëtimet me Rumaninë, Greqinë dhe Serbinë

Që nga 18 maji Bullgaria do të fillojë negociatat me Rumaninë, Greqinë dhe Serbinë për kushtet, në të cilat do të organizohen udhëtimet dhe kalimi i pikave të kalimit kufitar, bëri të ditur Ministri i transportit Rosen Zheljazkov. Bisedimet do të..

17.05.20 13:01 |

Bullgarët nga rajonet kufitare juglindore të Serbisë mund të vijnë në Bullgari pa u vendosur në karantinë

Bullgaria dhe Serbia hapën pjesërisht kufirin e tyre për kalimin e qytetarëve nga rajonet kufitare juglindore të Serbisë të populluara me bullgarë etnikë. Qytetarët që banojnë atje dhe punojnë në vendin tjetër mund t’i kalojnë kufijtë pa u vendosur..

15.05.20 12:23 |
Aleksandër Vuçiç (majtas) dhe Rumen Radev

Rikuperimi i shpejtë i ekonomisë do të parandalojë valën e emigrantëve

Presidentët e Bullgarisë dhe Serbisë Rumen Radev dhe Aleksandër Vuçiç diskutuan në bisedë telefonike masat e ndërmarra për kufizimin e përhapjes së koronavirusit në Bullgari dhe Serbi, kështu edhe perspektivat për kapërcim sa më të shpejtë të krizës..

15.04.20 18:12 |

Qeveria ndihmon bashkësitë bullgare përtej kufirit

Këshilli i Ministrave miratoi programin për përkrahjen e organizatave të bashkësive bullgare në Shqipëri, Kosovë, Ukrainë, Serbi, Moldavi dhe të shtetasve të Maqedonisë së Veriut me ndërgjegje bullgare. Me mjete të buxhetit të shtetit në periudhën..

15.04.20 12:12 |

Qeveria diskuton përkrahjen e bashkësive bullgare jashtë shtetit

Në mbledhjen e rregullt javore që do të mbahet më 15 prill pritet që qeveria të diskutojë programin për përkrahjen e organizatave të bashkësive bullgare në Shqipëri, Kosovë, Ukrainë, Serbi, Maqedoninë e Veriut, Moldavi. Në rendin paraprak është i..

15.04.20 08:06 |
Всички новини: днес | вчера