Eмисия новини
от 00.00 часа
Vensan Kirkorov (majtas) dhe Rami Kiauan

Tre tituj për boksierët bullgarë në Kosovë

Tre tituj fituan boksierët bullgarë në Turneun Ndërkombëtar të Boksit “Adem Jashari” në Prishtinë të Kosovës. Kampionë u bënë Vensan Kirkorov (64 kg), Rami Kiauan (75 kg) dhe Kristijan Nikollov (81 kg). Në turne morën pjesë boksierë nga Shqipëria, Çekia,..

19.11.19 15:17 |

U shua akoma një zjarr afër kufirit bullgaro-serb

Ditën e diel zjarrfikësit përsëri kanë shuar një zjarr të shpërthyer në Stara Pllanina nën majën Vrazha Glava. Zjarri është lokalizuar, por që të mos shpërthejë përsëri rajoni mbikëqyret. Supozohet se zjarri ka shpërthyer nga një prush i pashuar nga..

04.11.19 19:01 |
Ministri Karakaçanov

Nuk ka pasur arsye që të ndalohet transportimi i raketave ruse S-400 deri në Serbi

Nuk ka shkelje të embargos, të ndonjë kontrate, ose marrëveshjeje ndërkombëtare sa i përket fluturimit të avionëve ushtarakë rusë mbi Bullgari drejt Serbisë, deklaroi Ministri bullgar i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov. Ndalimi i fluturimit do të..

04.11.19 18:34 |

U shua zjarri i madh në kufirin me Serbinë

Zjarri në kufirin me Serbinë është shuar me përpjekjet e 250 zjarrfikësve, pylltarëve, vullnetarëve, ushtarakëve dhe helikopterëve. Drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë kundër Zjarreve kryekomisari Nikollaj Nikollov tha se stuhia e zjarrtë..

30.10.19 17:51 |

Ushtarët ndihmojnë shuarjen e zjarrit në kufirin me Serbinë

Ushtarët marrin pjesë në shuarjen e zjarrit të madh në malin Stara Planina, i cili kaloi kufirin dhe tashmë arriti terrin e Serbisë. 21 ushtarë me pajisje të rënda ushtarake nga Batalioni i Dhjetë i Mekanizuar nga qyteti Vraca morën pjesë në..

29.10.19 13:41 |

Është nënshkruar marrëveshja për ndërtimin e gazsjellësit “Rryma Turke” në Bullgari

Në Këshillim e Ministrave në Sofje “Bulgartransgaz” nënshkroi me kompaninë saudite “Arkad” marrëveshje për ndërtimin e pjesës bullgare të projektit “Rryma Turke” nga kufiri ynë me Turqinë deri në atë me Serbinë. Vlera e projektit është 1,102..

18.09.19 13:57 |
Bojko Borisov në Sarajevë

Kryeministri bullgar pret falje personale nga ministri i jashtëm i Serbisë

Tensioni midis Sofjes dhe Beogradit është i papranueshëm për Bashkimin Evropian, deklaroi kryeministri Borisov në Sarajevë në samitin e shteteve të Evropës Juglindore. Bashkimi Evropian do të thotë jo vetëm fonde evropiane, por do të thotë edhe..

09.07.19 14:42 |
Vlandimir Çurgus - ambasadori i Serbisë në Sofje

Ambasadori serb i thirrur në MPJ, komenton reagimin e Ivica Daçiç lidhur me fjalët e Borisovit për Kosovën

Ambasadori i Serbisë në Bullgari Vladimir Çurgus ishte thirrur në Ministrinë bullgare të Punëve të Jashtme në lidhje me reagimin e ashpër të ministrit serb të punëve të jashtme Ivica Daçiç pas fjalëve të kryeministrit bullgar Bojko Borisov në Poznanj..

08.07.19 17:43 |

Sofja dhe Beogradi – margaritarët arkeologjikë

Deri në fund të muajit korrik qytetarët dhe mysafirët e Sofjes dhe Beogradit mund të vizitojnë ekspozitën e përbashkët bullgaro-serbe “Sofja dhe Beogradi”. Ekspozita u hap më 10 qershor në kopshtin “Kristal” në Sofje, ndërsa në Serbi do të inaugurohet..

12.06.19 10:51 |

Bashkëpunimi për zhvillim – themeli i politikës së jashtme të Bullgarisë

"Politika për zhvillim është një pjesë e pandarë e politikës së jashtme të Bullgarisë që nga viti 2011 dhe është rregulluar me një dekret të qeverisë për pjesëmarrjen e vendit në bashkëpunimin ndërkombëtar " – na shpjegoi Radko Vllajkov, Ambasador i..

05.06.19 15:40 |
Всички новини: днес | вчера