Eмисия новини
от 18.00 часа

Komisioni Evropian inkurajon Sofjen dhe Shkupin për të zgjidhur mosmarrëveshjen e tyre

Komisioni Evropian inkurajon Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut të gjejnë zgjidhje për mosmarrëveshjen bilaterale sa më shpejt të jetë e mundur në mënyrë që një konferencë ndërqeveritare të mund të fillojë negociatat për pranimin e Maqedonisë..

10.05.21 17:03 |

Ushtarakë shqiptarë dhe turq kalojnë përmes Bullgarisë

Më shumë se 400 trupa ushtarakë do të zhvendosen më 10 dhe 11 maj nga Turqia dhe Shqipëria në Rumani, duke kaluar përmes Bullgarisë. Së bashku me trupat nga 20 shtete të tjera ata do të marrin pjesë në stërvitjet e NATO-s “Steadfast Defender-21”..

10.05.21 10:31 |

Hiqet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Me vendim të Komitetit Teknik të Ekspertëve për situatën e epidemisë dhe masat antikovid të Shqipërisë nga data 5 maj 2021 shfuqizohet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në vend nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia...

06.05.21 18:52 |
Komisioneri i Zgjerimit të BE Olivér Várhelyi

BE-ja ngul këmbë që Shkupi të merret vesh me Bullgarinë

Maqedonia Veriore duhet të arrijë një marrëveshje me Bullgarinë nëse dëshiron të fillojë bisedimet e anëtarësimit në BE. Kjo u deklarua nga Komisioneri i Zgjerimit të BE Olivér Várhelyi. Në fjalimin e vet Olivér Várhelyi la të kuptohet se nëse nuk..

05.05.21 11:39 |

Amullia në marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut sjell negativa për Bullgarinë

Gatishmërinë për rifillimin e negociatave me Bullgarinë shpalli Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski gjatë vizitës së tij të nivelit të lartë në Bruksel. Mosmarrëveshjet midis dy vendeve janë shumështresore të bazuara si mbi..

29.04.21 13:29 |
Pamje nga Tirana

Nuk do të ketë karantinë për ata që udhëtojnë transit drejt Shqipërisë

Ata që udhëtojnë për në Shqipëri dhe kalojnë transit përmes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë nuk do të vendosen në karantinë të detyrueshme 14 ditore, njoftoi MPJ-ja bullgare. Deri më 3 maj Shqipëria vendosi karantinë prej 14 ditësh për të gjithë..

23.04.21 17:52 |

Karantina e detyrueshme për ata që mbërrijnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Shqipëria vendosi karantinë të detyrueshme 14-ditore për të gjithë qytetarët që vijnë nga Greqia dhe Republika e Maqedonisë Veriore. Masa, e cila është në fuqi që nga 20 prilli 2021, do të zgjasë deri më 3 maj 2021. Sipas informacionit të..

21.04.21 15:21 |
Dimitër Cançev

Bullgaria ngul këmbë që Maqedonia e Veriut të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë

Para Këshillit të Punëve të Përgjithshme të BE Ambasadori bullgar Dimitër Cançev tha se Sofja mbështet politikën e zgjerimit të BE në përputhje të plotë me të gjitha kriteret. Ne e përkrahim integrimin e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut, por..

21.04.21 09:44 |
Vepër e Bora Baboçit

Ekspozitë në Sofje kushtuar artit bashkëkohor shqiptar

Që nga sot deri më 13 qershor 2021 në galerinë e Sofjes “Vaska Emanuillova” dhe në galerinë “DOZA” mund të shihet një ekspozitë kushtuar artit bashkëkohor shqiptar, me pjesëmarrjen e 11 autorëve shqiptarë. Prezantimi i tyre është pjesë e..

21.04.21 06:10 |
Matthew Palmer

SHBA-të nuk duan që Sofja dhe Shkupi t’i internacionalizojnë kundërshtimet e tyre

Zëvendësndihmësi i Sekretarit të Shtetit të SHBA-së Matthew Palmer tha në një intervistë me “Zërin e Amerikës” se askush nuk dëshiron të shohë partnerët dhe aleatët e NATO-s të kërcënojnë njëri-tjetrin. Në veçanti, Palmer theksoi se Uashingtoni do..

31.03.21 11:28 |
Всички новини: днес | вчера